.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Na jakiej podstawie świadczenie rehabilitacyjne nie przerywa okresu zasiłkowego

Dziennik Gazeta Prawna (2018-02-08), autor: Anna Kwiatkowska, oprac.: GR

Jakiś czas temu poważnie zachorowałam i pobierałam przez 6 miesięcy zasiłek chorobowy, a potem przez 12 kolejnych miesięcy świadczenie rehabilitacyjne. Pod koniec pobierania świadczenia rehabilitacyjnego odezwały się stare dolegliwości związane z kręgosłupem. Lekarz wystawił mi zwolnienie od następnego dnia po skończeniu pobierania świadczenia. ZUS odmówił mi zasiłku, bo stwierdził, że przekroczyłam dopuszczalny okres zasiłkowy. Czy ZUS miał rację, przecież przestałam pobierać zasiłek rok temu, na dodatek na zupełnie inną chorobę? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej
 
Tak, ZUS miał rację  – odpowiada ekspertka współpracująca z „DGP”. Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa do okresu zasiłkowego, a więc 182 dni, podczas których można pobierać zasiłek chorobowy, wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy. Pobieranie świadczenia rehabilitacyjnego nie przerywa jednak niezdolności do pracy, ubezpieczony nadal jest uznawany za chorego, tyle że nie pobiera już zasiłku, a świadczenie. Stwierdzenie niezdolności do pracy, nawet związanej z inną chorobą, bezpośrednio po okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego powoduje, że ZUS, zgodnie z przepisami, doliczy ją do poprzedniego okresu zasiłkowego, który został już wyczerpany w całości. Jednak wystarczyłaby zaledwie jednodniowa przerwa między zakończeniem pobierania świadczenia rehabilitacyjnego a początkiem niezdolności do pracy stwierdzonej w nowym zaświadczeniu, a nowy zasiłek chorobowy zostałby przyznany. Inaczej sprawa wyglądałaby, gdyby na zaświadczeniu lekarz wskazał jako przyczynę niezdolności do pracy tę samą chorobę, która była podstawą do pobierania wcześniejszego zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego. W takim przypadku przerwa ta musiałaby przekroczyć 60 dni.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 8 lutego 2018 r.
dodano: 2018-02-08 11:12Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.