.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Konsekwencje pomyłek medycznych są opodatkowane

Dziennik Gazeta Prawna (2018-02-13), autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR

Szpital, który wypłaca ofiarom błędów lekarskich rentę, odszkodowanie bądź zadośćuczynienie, nie tylko nie zaliczy tych wydatków do swoich kosztów podatkowych, ale jeszcze zapłaci od tych pieniędzy CIT – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej
 
Placówka medyczna była obowiązkowo ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej. Z polisy pokrywana była jednak tylko część roszczeń. Pacjenci niejednokrotnie występowali do sądów o przyznanie wyższych odszkodowań, rent bądź zadośćuczynienia z tytułu zawinionych błędów medycznych. Szpital wypłacał je z własnej kieszeni. Uważał, że kwoty te, wypłacone wskutek prawomocnej przegranej, należy traktować jako wydatek na cele statutowe. W tej części zatem dochód szpitala powinien być zwolniony z podatku zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.

Co więcej, szpital zamierzał zaliczyć je do swoich kosztów uzyskania przychodu. Argumentował, że błędy medyczne są nierozerwalnie związane z prowadzoną przez niego działalnością leczniczą i towarzyszącym jej ryzykiem.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja z 26 stycznia 2018 r., nr 0115-KDIT2-3.4010.381.2017.1.JG i 0115-KDIT2-3.4010.342.2017.1.JG) nie zgodził się z tym, że wypłacane przez szpital kwoty służą osiąganiu przez niego przychodów ani zachowaniu bądź zabezpieczeniu ich źródła. Chodzi tylko o wywiązanie się ze zobowiązania zgodnie z wyrokiem sądu – podkreślił. Nie przystał także na objęcie dochodu szpitala w tej części zwolnieniem z CIT. Stwierdził, że nie są to wydatki na ochronę zdrowia.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 13 lutego 2018 r.
dodano: 2018-02-13 11:20Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.