.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Dobrowolna wpłata po wszczęciu egzekucji nie niweluje jej kosztów

Dziennik Gazeta Prawna (2018-02-13), autor: Patrycja Dudek, oprac.: GR

Zapłata zobowiązania po zajęciu rachunku bankowego nie chroni przed opłatami egzekucyjnymi. Liczy się tylko to, co zostało uregulowane przed zajęciem konta – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej
 
Mężczyzna zalegał z zapłatą 120 tys. zł VAT. Tytuł egzekucyjny został wystawiony 22 kwietnia, a 2 maja naczelnik urzędu skarbowego zajął rachunek bankowy podatnika. Mężczyzna został o tym zawiadomiony trzy dni później. Od razu złożył skargę na działania organu.

Uważał, że fiskus niesłusznie policzył sobie koszty egzekucyjne, bo – jak wskazywał – już 29 kwietnia sam dobrowolnie wpłacił na rachunek urzędu skarbowego 37 tys. zł, a 5 maja złożył w banku dyspozycję przelewu pozostałej kwoty.

Naczelnik niepotrzebnie więc pospieszył się z egzekucją i naliczeniem opłat – argumentował podatnik.

Spór toczył się o ponad 7 tys. zł. Składała się na to opłata manipulacyjna (1 proc. egzekwowanej należności) oraz opłata za czynność egzekucyjną (5 proc. egzekwowanej należności).

Naczelnik urzędu zmniejszył koszty jedynie z 7 tys. zł do 5 tys. zł. Uwzględnił bowiem zapłatę dokonaną przez podatnika przed zajęciem rachunku bankowego. Nie wziął natomiast pod uwagę dyspozycji przelewu z 5 maja, bo – jak stwierdził – miała ona miejsce już po wszczęciu egzekucji.

Z naczelnikiem urzędu zgodził się dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku oraz WSA w Gdańsku i NSA (wyrok z 6 lutego 2018 r., sygn. akt II FSK 224/16)

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 13 lutego 2018 r.
dodano: 2018-02-13 11:22Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.