.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Gminy same zmierzą smog

Dziennik Gazeta Prawna (2018-02-13), autor: Jakub Pawłowski, oprac.: GR

Rośnie liczba samorządów, które inwestują w autonomiczne czujniki do monitorowania jakości powietrza. Wkrótce zaczną one działać m.in. w Grudziądzu, Suwałkach, Piotrkowie Trybunalskim i Rybniku – donosi Dziennik Gazeta Prawna
 
Lokalne systemy będą prezentować dane o ilości pyłów zawieszonych w czasie rzeczywistym. Pozwolą też prognozować stężenie rakotwórczych pyłów na 24 godziny do przodu, co pozwoli ostrzec mieszkańców przed niebezpieczeństwem.

Już na przełomie lutego i marca 20 czujników ma zacząć działać w Piotrkowie Trybunalskim (koszt ich instalacji to ok. 30 tys. zł). Także władze Suwałk zapowiedziały, że jeszcze w tym miesiącu zamontują 11 czujników. Mają one być rozlokowane w różnych częściach miasta, przede wszystkim w okolicach przedszkoli, żłobków, szkół, ratusza i szpitala.

Zdaniem Piotra Siergieja, eksperta Polskiego Alarmu Smogowego, rosnące zainteresowanie takimi instalacjami to znak, że coraz więcej samorządów traktuje problem smogu poważnie i bierze sprawy w swoje ręce.

Szkopuł w tym, że zgodnie z obowiązującymi przepisami wyniki z lokalnych czujników – niezależnie jak dokładne – nie mają jeszcze mocy prawnej. To znaczy, że mogą one być wykorzystane przez samorządy wyłącznie na własny użytek, w przeciwieństwie do danych z państwowych stacji monitorujących, którymi zarządzają wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska.

Do tej pory wielu samorządowców kwestionowało wyniki podawane przez te instytucje. Twierdzili, że stacji pomiarowych jest za mało, a wykorzystywany przez WIOŚ system matematycznego modelowania zanieczyszczeń jest niedokładny. Przez to niektórym miejscowościom obrywa się za przekroczenia norm, za które odpowiedzialne są de facto sąsiednie gminy.

Zdaniem ekspertów nie oznacza to jednak, że inwestycje w czujniki są nieracjonalne.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 13 lutego 2018 r.
dodano: 2018-02-14 10:17Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.