.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

W 2018 roku waloryzacja emerytur i rent wyższa niż zwykle

Dziennik Gazeta Prawna (2018-03-01), autor: Anna Kwiatkowska, oprac.: GR

Znaczna inflacja i rosnące płace spowodowały, że świadczenia wzrosną o prawie 3 proc. Nie będzie więc minimalnej gwarantowanej podwyżki. Rząd wycofał się też z przyznania emerytom specjalnego dodatku – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej
 
Jak co roku 1 marca jest przeprowadzana waloryzacja emerytur i rent. W tym roku wskaźnik waloryzacji, a więc wskaźnik procentowy, przez jaki mnoży się dotychczasową wysokość świadczenia, wynosi aż 102,98 proc. Innymi słowy – świadczenia wzrosną o 2,98 proc.
To spora różnica wobec ubiegłorocznego podwyższenia. Pobierający niskie świadczenia otrzymaliby wówczas jedynie symboliczne podwyżki. Jednak w 2017 r. ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie waloryzacji mieszanej: procentowej oraz kwotowej. Każdy ze świadczeniobiorców miał zagwarantowane podwyższenie emerytury lub renty o co najmniej 10 zł (7,50 zł w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy), niezależnie od kwoty, jaka byłaby rzeczywistym wynikiem pomnożenia świadczenia przez wskaźnik waloryzacji.

W tym roku specjalne zasady nie były potrzebne. Wskaźniki gospodarcze – inflacja i wzrost płac, a to od nich zależy wskaźnik waloryzacji, w ubiegłym roku rosły dość dynamicznie, ale wbrew pozorom tak wysoka tegoroczna waloryzacja to nie do końca dobra wiadomość dla emerytów i rencistów. Otrzymają co prawda wyższe wypłaty, ale nie oznacza to, że zostanie im więcej w portfelu, bo przecież ceny znacznie wzrosły.

Pobierający najniższe, gwarantowane świadczenia nie zyskają jednak tak dużo jak w 2017 r. Przy okazji ubiegłorocznej waloryzacji wzrosły one bowiem nie o określony procent, ale ich stałe kwoty zostały ustalone w ustawie. Podwyżka była jednak dużo wyższa, niż gdyby jedynie je zwaloryzowano. Przypomnijmy, że gwarantowana najniższa kwota np. emerytury przysługuje niezależnie od obliczonej przez ZUS rzeczywistej jej wysokości uzależnionej od wysokości kapitału początkowego oraz zgromadzonych od 1999 r. składek. Jeśli ktoś legitymuje się odpowiednim stażem, zostanie podwyższona do ustawowego minimum. W tym roku pobierający minimalne emerytury i renty nie mogą jednak liczyć na aż tak duże podwyżki, bo świadczenia te wzrosną jedynie o 2,98 proc., tak jak pozostałe. Łatwo jednak zauważyć, że od 2016 r. najbardziej wzrosły właśnie one. W przypadku najniższej emerytury wzrost ten wynosi prawie 17 proc. Emerytury wyliczone na ogólnych zasadach wzrosły natomiast kilkukrotnie mniej.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 1 marca 2018 r.
dodano: 2018-03-02 11:30Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.