.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Ośrodki z programu „Za życiem” bez koordynatorów

Dziennik Gazeta Prawna (2018-03-07), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada weryfikację przepisów, która pozwoli jednoznacznie określić zakres zadań realizowanych przez ośrodki koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńcze – donosi Dziennik Gazeta Prawna
 
Powstawanie takich instytucji przewiduje rządowy program „Za życiem”, a ich celem jest udzielanie wsparcia rodzicom niepełnosprawnych dzieci – od momentu zdiagnozowania dysfunkcji zdrowotnej do podjęcia nauki w szkole.

Co do zasady każdy powiat wyznacza jedną placówkę, np. poradnię psychologiczno-pedagogiczną, która będzie na jego terenie pełniła funkcję takiego ośrodka. Jej dodatkowa działalność jest finansowana ze środków dotacji budżetowej, którą samorząd otrzymuje po podpisaniu porozumienia z resortem edukacji. Część powiatów ma jednak wątpliwości związane z funkcjonowaniem ośrodków.

– Niejasności dotyczą m.in. tego, jak ma wyglądać realizacja zadań przez ośrodek, bo rozporządzenie MEN w tej sprawie składa się tylko z kilku krótkich punktów. A także tego, jakie powinny być kryteria ustalania pierwszeństwa przy obejmowaniu dzieci pomocą – mówi dla „DGP” Katarzyna Liszka-Michałka z działu monitoringu prawnego i ekspertyz Związku Powiatów Polskich.

Dodaje, że dotacja nie zakłada też środków na koordynatorów. Ich zatrudnianie przewiduje uchwała rządu w sprawie programu „Za życiem”. Wskazuje ona, że taka osoba ma być odpowiedzialna za dostęp do usług ośrodka oraz za administrowanie w powiecie bazą danych o wszelkich formach pomocy skierowanych do rodziców niepełnosprawnych dzieci.

Swoje zastrzeżenia ZPP przedstawił podczas posiedzenia zespołu ds. edukacji działającego w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

W odpowiedzi na zgłoszone uwagi ZPP otrzymał pismo od Marzeny Machałek, wiceminister edukacji narodowej, która wskazała w nim, że problem braku w dotacji pieniędzy na zatrudnienie koordynatorów został przekazany do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jednocześnie zapowiedziała, że wkrótce zostanie rozwiązany, przy czym nastąpi to w taki sposób, że z uchwały „Za życiem” wykreślone zostaną zapisy dotyczące obowiązku zatrudniania takich osób (resort rodziny właśnie pracuje nad projektem zmian w programie). Ponadto zweryfikowane mają być przepisy odnoszące się do ośrodków, w tym te zawarte w rozporządzeniu MEN, co ma pozwolić na jednoznaczne określenie, jakie są ich zadania.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 7 marca 2018 r.
dodano: 2018-03-07 10:57Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.