.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Nie każda placówka opiekuńcza wyklucza preferencje w PIT

Dziennik Gazeta Prawna (2018-03-07), autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR

Podatnik, który dopłaca do pobytu niepełnosprawnego dziecka w domu pomocy społecznej, nie traci prawa do ulgi prorodzinnej. Nadal też może rozliczać się z PIT jako samotny rodzic – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej
 
Pytanie KIS zadała opiekunka prawna chorej psychicznie dziewczynki, której biologiczni rodzice stracili prawa rodzicielskie na podstawie wyroku sądowego. Kobieta pełni funkcję rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu.

W pewnym momencie stan dziewczynki na tyle się pogorszył, że 28 marca 2017 r. trafiło ono na stałe do domu pomocy społecznej. Nadal jednak opiekunka ponosiła koszty leczenia i część kosztów pobytu w placówce. Pobyt tam nie był bowiem darmowy. Nie była to instytucja zapewniająca całodobowe utrzymanie w rozumieniu ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (Dz.U. z 2017 r., poz. 1851). Pobyt w takiej placówce jednoznacznie wykluczałby prawo do korzystania z ulgi prorodzinnej zgodnie z art. 27f ust. 2c pkt 1 ustawy o PIT.

Kobieta uważała, że nie tylko zachowa prawo do tej preferencji, ale też będzie mogła rozliczyć się z PIT za 2017 r. jako samotny rodzic. Sądziła, że zachowa taki status, mimo że dziecko trafiło do DPS.

Potwierdził to również dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (Interpretacja z 20 lutego 2018 r., nr 0111-KDIB2-3.4011.308.2017.2.KK). Wyjaśnił, że zgodnie ze słownikową definicją, słowo „wychowywać” oznacza troszczyć się o byt materialny dziecka i jego rozwój emocjonalny. Skoro zatem opiekunka ponosi częściowo koszty utrzymania dziecka w domu pomocy społecznej, to nie ma do niej zastosowania art. 27f ust. 2c ustawy o PIT, wykluczający prawo do preferencji podatkowej. Niewątpliwie nie jest to bowiem placówka zapewniająca całodobowe utrzymanie, o której mowa w ustawie o PIT – stwierdził dyrektor KIS.

Potwierdził również, że kobieta nie traci prawa do rozliczania się z podatku jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 7 marca 2018 r.
dodano: 2018-03-07 11:04Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.