.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Tylko jedna działalność z obowiązkowymi składkami

Dziennik Gazeta Prawna (2018-03-08), autor: Anna Kwiatkowska, oprac.: GR

Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą. Ostatnio kolega zaproponował mi założenie z nim spółki cywilnej, w której prowadzilibyśmy już innego rodzaju działalność. Czy będę musiał płacić składki podwójnie? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej
 
Jak odpowiada ekspertka współpracująca z „DGP” - wspólnik spółki cywilnej w takim przypadku nie będzie musiał opłacać dodatkowych składek na ubezpieczenie społeczne, ale będzie zobowiązany do opłacania podwójnej składki na ubezpieczenia zdrowotne.

Jak zauważył Sąd Najwyższy w wyroku z 11 kwietnia 2008 r. (sygn. akt I UK 296/07), udział wspólnika w spółce cywilnej nie stanowi tytułu do ubezpieczenia społecznego, ponieważ spółka jest tylko wewnętrznym zobowiązaniem wspólników (umową) i z braku podmiotowości prawnej nie prowadzi działalności gospodarczej. Podkreślił, że wspólnik spółki ma więc własny tytuł do ubezpieczenia – jako przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą – a ubezpieczeniu społecznemu nie podlega uczestnictwo w spółce, lecz prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej.

Trzeba też zwrócić uwagę na art. 9 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczenia społecznego, zgodnie z którym osoba prowadząca kilka rodzajów działalności pozarolniczej jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi (a co za tym idzie także dobrowolnym chorobowym oraz wypadkowym) z jednego wybranego przez siebie rodzaju działalności. Skoro więc przedsiębiorca prowadzi już odrębną działalność gospodarczą i nie rezygnuje z niej, przystępując do spółki cywilnej, to należy uznać, że opłaca już obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu prowadzenia firmy.

Zasady opłacania składki zdrowotnej są jednak inne. Otóż zgodnie art. 82 ust. 3 i 5 ustawy z o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jeżeli prowadzący działalność pozarolniczą uzyskuje przychody z więcej niż jednego rodzaju działalności, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego jej rodzaju. Jedną z tych działalności jest więc udział w spółce cywilnej, zaś drugą prowadzona odrębnie przez czytelnika firma. Oznacza to, że w opisywanej sytuacji przedsiębiorca będzie miała obowiązek opłacać podwójna składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 8 marca 2018 r.
dodano: 2018-03-08 11:03Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.