.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Konieczne zachęty do odkładania nadgodzin

Dziennik Gazeta Prawna (2018-03-08), autor: Łukasz Guza, oprac.: GR

Gromadzenie wynagrodzeń za godziny nadliczbowe na kontach powierniczych może być interesującym rozwiązaniem dla firm – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej
 
Możliwość „odkładania” nadgodzin ma być przewidziana w projekcie nowego kodeksu pracy, który przygotowuje powołana przez rząd komisja kodyfikacyjna. Pensja za godziny przepracowane ponad obowiązujący pracownika wymiar nie byłaby mu automatycznie wypłacana, ale trafiałaby na konto powiernicze prowadzone przez firmę. Pracodawca oddawałby to wynagrodzenie w sytuacjach określonych w k.p. – w przypadku zaistnienia szczególnych okoliczności organizacyjnych, załamania popytu albo negatywnych skutków sezonowego zapotrzebowania na pracę. Wtedy za zgodą związków zawodowych pracodawca może jednostronnie obniżyć wymiar czasu pracy lub zwolnić pracownika z obowiązku jej świadczenia i zacząć mu wypłacać wynagrodzenie z jego konta. Środki te będzie mógł też przekazywać w przypadkach ustania stosunku pracy, zgody na skorzystanie z urlopu bezpłatnego albo na obniżenie wymiaru etatu. W innych sytuacjach pieniądze zostaną wypłacone, jeśli dopuści to obowiązujący w firmie układ zbiorowy pracy.

Aby takie rozwiązanie zyskało jednak akceptację nie tylko pracodawców, konieczne jest wprowadzenie rozwiązań, które zachęcą do niego zatrudnionych. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się możliwość korzystania z tzw. sabbaticali, czyli dłuższych przerw od pracy, w trakcie których zatrudniony odpoczywa i może zregenerować siły do dalszego działania. Skoro na jego koncie odłożone będzie np. 160 nadgodzin, to w połączeniu z urlopem wypoczynkowym zatrudniony mógłby skorzystać np. z dwumiesięcznej, płatnej przerwy od wykonywania obowiązków. Zgodnie z propozycją komisji kodyfikacyjnej jest to możliwe, ale całkowicie uzależnione od woli pracodawcy (to od jego decyzji zależy np. udzielenie urlopu wypoczynkowego oraz bezpłatnego, w trakcie którego mogłyby być uruchomione wypłaty z konta powierniczego). Zatrudnieni na pewno lepiej oceniliby to rozwiązanie, gdyby sami mogli decydować o terminie skorzystania z takiego sabbaticalu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 8 marca 2018 r.
dodano: 2018-03-08 11:05Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.