.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Pomocnik rolnika z ubezpieczeniem w KRUS

Dziennik Gazeta Prawna (2018-03-07), autor: Bożena Wiktorowska, oprac.: GR

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nią pracujący przy zbiorach warzyw i owoców będą podlegać ubezpieczeniu w KRUS jako pomocnicy rolników – donosi Dziennik Gazeta Prawna
 
Obecnie przy zbiorach nagminnie stosowane są umowy o dzieło, które nie są oskładkowane. Dlatego zaproponowano, aby w takich przypadkach podstawą świadczenia pracy był nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej, zawieranej przez rolnika (prowadzącego gospodarstwo rolne) z osobą pomagającą przy zbiorach (pomocnikiem rolnika). Umowa będzie stosowana tylko do czynności bezpośrednio związanych ze zbiorem owoców i warzyw, ich sortowaniem oraz przygotowaniem do sprzedaży. Będzie zawierana na okres nie dłuższy niż 120 dni w ciągu roku kalendarzowego.

Do pracy wykonywanej na jej podstawie nie będą miały zastosowania przepisy dotyczące minimalnej stawki godzinowej. Rolnik będzie musiał opłacać za taką osobę składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie oraz ubezpieczenie społeczne (do 15. dnia następnego miesiąca). Ze względu na krótki okres świadczenia pomocy właściciel gospodarstwa musi zgłaszać takie osoby do ubezpieczenia w ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy oraz opłacać za nie składki na ubezpieczenie zdrowotne w takiej wysokości, jaką przewidziano za domowników rolników prowadzących działalność wyłącznie w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Zapewni to zatrudnionym przy zbiorach możliwość korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej.

Dodatkowo taki pracownik będzie mieć prawo do jednorazowego odszkodowania, jeśli dojdzie do wypadku w gospodarstwie. Rząd zgodził się, żeby pomocnikiem rolnika mogła być także osoba przebywająca w Polsce na podstawie zezwolenia na pracę.

Nowe regulacje wejdą w życie po 30 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 7 marca 2018 r.
dodano: 2018-03-09 10:57Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.