Usługi IT i bonusy nie są wyłączone z kosztów

Dziennik Gazeta Prawna (2018-03-14), autor: Agnieszka Pokojska , oprac.: GR

mar 14, 2018
Odliczanie wydatków na doradztwo w zakresie IT jest od 2017 r. limitowane. Nie ma za to ograniczeń dla bieżącego wsparcia informatycznego, a także bonusów przekazywanych spółkom powiązanym – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej
 
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił, jak rozumieć obowiązujący od 1 stycznia 2018 r. art. 15e ust. 1 ustawy o CIT. Limituje on możliwość zaliczania usług niematerialnych do koszów podatkowych. Chodzi o:
– usługi doradcze, badania rynku, usługi reklamowe, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancje i poręczenia oraz świadczenia o podobnym charakterze,
– wszelkiego rodzaju opłaty i należności za korzystanie lub prawo do korzystania z praw lub wartości, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4–7 (np. licencje),
– przeniesienie ryzyka niewypłacalności dłużnika z tytułu pożyczek, innych niż udzielonych przez banki i SKOK, w tym w ramach zobowiązań wynikających z pochodnych instrumentów finansowych oraz świadczeń o podobnym charakterze.
Wydatki takie można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów tylko do wysokości 3 mln zł rocznie. Nadwyżka jest limitowana do wysokości 5 proc. podatkowej EBITDA. Ograniczenia te dotyczą kosztów ponoszonych bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów powiązanych (podmiotów niepowiązanych – nie). Nie dotyczą też kosztów bezpośrednio związanych z wytworzeniem lub nabyciem towaru lub świadczeniem usługi.
Spółka, która wystąpiła o interpretację, spytała o usługi informatyczne świadczone na jej rzecz przez podmiot powiązany. Chodziło m.in. o:
– bieżące wsparcie IT dla użytkowników w ich codziennej pracy z komputerem oraz z oprogramowaniem biurowym, tj. poczta, system operacyjny, pakiet MS Office,
– usługi administrowania systemami IT (np. monitorowanie pracy danego systemu, wgranie poprawek),
– wsparcie dotyczące systemów używanych przez spółkę, obejmujące administrowanie infrastrukturą IT (np. monitorowanie działania sprzętu, np. serwerów, drukarek, stacji roboczych, dysków itp.),
– usługi dotyczące projektów wdrożenia nowych systemów.
W interpretacji z 5 marca 2018 r. (nr 0111-KDIB2-1.4010.357.2017.2.MJ) dyrektor KIS stwierdził, że usługi IT nie są limitowane, ponieważ nie mieszczą się w katalogu określonym w art. 15e ust. 1 ustawy o CIT.
Nie można w tym przypadku bowiem mówić o doradztwie (tj. udzielaniu fachowych porad), przetwarzaniu danych (obejmującym porządkowanie, archiwizowanie, zabezpieczanie, udostępnianie zbiorów danych), zarządzaniu (tj. wydawaniu poleceń, sprawowaniu zarządu) ani kontroli (tj. m.in. nadzorze nad kimś lub nad czymś).
Dyrektor KIS wyjaśnił natomiast, że do limitu wlicza się usługi doradztwa w zakresie IT.
W innej interpretacji, z 9 marca 2018 r. (nr 0111-KDIB1-2.4010.442.2017.1.MM), dyrektor KIS potwierdził, że nie są limitowane bonusy przekazywane podmiotowi powiązanemu.
Chodziło o spółkę należącą do międzynarodowej grupy (X), wypłacającą bonusy grupom konsumenckim. Każda spółka z grupy (X) pokrywa bonus zgodnie z przyjętym kluczem alokacji. Kwoty przekazywane są spółce niemieckiej, która przekazuje je grupom konsumenckim.
Dyrektor KIS potwierdził, że bonusy nie są kosztami związanymi z nabyciem usług i świadczeń niematerialnych, o których mowa w art. 15e ust. 1 ustawy o CIT.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 14 marca 2018 r.