.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Złe wyniki firmy mogą uzasadnić obniżenie premii

Dziennik Gazeta Prawna (2018-04-05), autor: Adrian Prusik, oprac.: GR

Czy pracodawca może zdecydować się na obniżenie pracownikom wysokości premii sprzedażowej w razie słabych wyników spółki? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z „DGP” - z orzecznictwa sądowego wynika jednoznacznie, że zasady premiowania – określane przez pracodawcę – mogą zawierać też tzw. warunki negatywne (reduktory premii). Jest to możliwe w sytuacji gdy konkretne i weryfikowalne zasady nabycia świadczenia nadają mu roszczeniowy charakter. Zaistnienie warunków negatywnych umożliwia obniżenie premii, a także pozbawienie jej w całości (wyrok Sądu Najwyższego z 12 kwietnia 2016 roku, sygn. II PK 70/15).

Konstruując mechanizmy premiowe, pracodawca może zatem uzależnić przyznanie pracownikowi świadczenia nie tylko od jego indywidualnych wyników, ale także rezultatów osiąganych przez jego zespół lub samego pracodawcę. Potwierdził to SN w wyroku z 19 marca 1998 r. (sygn. I PKN 562/97). W innym orzeczeniu SN przesądził, że przesłanka osiągnięcia zysku przez spółkę lub też zachowanie jej płynności finansowej może decydować o przyznaniu albo nieprzyznaniu premii (wyrok z 21 czerwca 2007 r., sygn. akt I PK 3/07).

Nie oznacza to jednak, że pracodawca ma całkowitą swobodę w omawianym względzie. Zmniejszenie lub pozbawienie premii jest możliwe tylko wówczas, gdy takie uprawnienie zostanie przez pracodawcę wyraźnie przewidziane w regulacjach premiowych. Nie chodzi w tym przypadku jedynie o ogólnikowe wskazanie takiej możliwości, ale wyraźne uregulowanie i zdefiniowanie przesłanki obniżenia świadczenia oraz trybu i sposobu dokonywania redukcji (wyrok SN z 18 lutego 2016 r., sygn. akt II PK 351/14).

Pracodawca dysponuje oczywiście znacznym zakresem dowolności przy konstruowaniu obowiązujących w firmie systemów premiowych. Warto jednak pamiętać, że jest on ograniczony bezwzględnie obowiązującymi przepisami kodeksu pracy, w tym zakazem dyskryminacji płacowej oraz zasadą wynagradzania za pracę wykonaną. Jednocześnie trzeba przypomnieć, że zatrudniony nie może zrzec się wynagrodzenia należnego, a obowiązkiem pracodawcy jest dokonywanie obiektywnej i sprawiedliwej oceny pracy podwładnego. Wszystkie te elementy trzeba uwzględniać przy określaniu warunków premiowania.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 5 kwietnia 2018 r.
dodano: 2018-04-05 11:10Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.