.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Dlaczego żona odpowiada za długi męża wobec ZUS

Dziennik Gazeta Prawna (2018-04-12), autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR

ZUS wydał decyzję określającą stan zadłużenia mojego męża z tytułu składek, łącznie na ok. 21 tys. zł. Problem w tym, że decyzja dotyczy także mnie, mimo że nie prowadzę z nim wspólnie firmy. Czy ZUS mógł obciążyć mnie takimi kwotami, skoro to on podejmował ryzyko, a ja spłacam inne jego długi? – pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z „DGP” - zasady ponoszenia odpowiedzialności majątkowej za zobowiązania wobec ZUS w trakcie wspólności majątkowej przez jednego z małżonków zostały określone w ordynacji podatkowej, którą stosuje się w tym przypadku posiłkowo.

Zgodnie z art. 26 ordynacji podatnik, a więc także płatnik, odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające z zobowiązań podatkowych podatki (składki). Z art. 29 wynika zaś, że w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność, o której mowa w art. 26, obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka. Jak wskazano w wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 23 listopada 2017 r. (sygn. akt III AUa 705/17), odpowiedzialność współmałżonka ma charakter odpowiedzialności in solidum i ogranicza się do majątku wspólnego. Odpowiedzialność in solidum współmałżonka oznacza, że jeżeli płatnik nie spłaca zadłużenia składkowego, wierzyciel może się zaspokoić z majątku wspólnego.

Skutki prawne ograniczenia, zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem:

1) zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej;

2) zniesienia wspólności majątkowej prawomocnym orzeczeniem sądu;

3) ustania wspólności majątkowej w przypadku ubezwłasnowolnienia małżonka;

4) uprawomocnienia się orzeczenia sądu o separacji.

Warto dodatkowo odwołać się do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który reguluje różne sytuacje rozdzielenia wspólności majątkowej (umowa, orzeczenie sądowe, ubezwłasnowolnienie lub ogłoszenia upadłości jednego z małżonków, orzeczenie separacji). Jeśli żadna z tych sytuacji nie miała miejsca, ZUS ma prawną możliwość dochodzenia zaległości składkowych przedsiębiorcy od jego małżonki w zakresie majątku wspólnego. Ma ona jednak możliwość ubiegania się w odrębnym postępowaniu m.in. o umorzenie tych zaległości.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 12 kwietnia 2018 r.
dodano: 2018-04-12 11:30Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.