.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Mniej biurokracji przy udzielaniu ulg

Dziennik Gazeta Prawna (2018-04-12), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Osoby pełniące funkcje w zarządzie podmiotu prowadzącego WTZ będą mogły być jednocześnie jego pracownikami – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Taka poprawka została wprowadzona – na wniosek Prawa i Sprawiedliwości – do rządowego projektu ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 511). Zajmowali się nim posłowie z komisji polityki społecznej i rodziny. Pierwotnie projekt przewidywał, że zgodnie z dodawanym do ustawy art. 10ab członkowie władz np. organizacji pozarządowych, które prowadzą warsztat, nie będą mogły być jego pracownikami. Propozycja wzbudziła jednak w trakcie wcześniejszej dyskusji nad nowelizacją duże kontrowersje, dlatego ten przepis został wczoraj wykreślony. Akceptacji nie zyskały zaś inne poprawki zgłaszane przez posłów opozycji, odnoszące się do funkcjonowania WTZ, w tym m.in. tworzenia rady społecznej i realizowanych przez nią zadań, reguł jego finansowania oraz organizowania w nim zajęć klubowych.

Komisja przyjęła natomiast inną poprawkę, złożoną przez PiS, dotyczącą art. 22, który reguluje kwestie związane z otrzymywaniem ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Jego nowelizacja zakłada, że przedsiębiorstwa przyznające obniżenia będą musiały wraz z każdą fakturą przekazywać swojemu kontrahentowi informację o zasadach nabywania i korzystania z obniżeń oraz możliwości złożenia oświadczenia o chęci skorzystania z tego uprawnienia. Posłowie postanowili zmienić ten zapis w taki sposób, że wspomniane pismo będzie przekazywane klientowi tylko raz do roku. W jego treści – poza warunkami, które trzeba spełnić, aby uzyskać ulgę – firma będzie musiała dodatkowo zawrzeć informację o możliwości złożenia przez kontrahenta oświadczenia o rezygnacji z zamiaru korzystania z prawa do obniżenia.

Jednocześnie w przypadku nieotrzymania od klienta takiego oświadczenia o rezygnacji, przedsiębiorca będzie wystawiał mu druk INF-U, zawierający wysokość ulgi, do 15. dnia miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym upływał termin płatności za zakup.

Wreszcie przy obliczaniu wysokości obniżenia pracodawcy będą brali pod uwagę stan zatrudnienia z miesiąca poprzedzającego ten, w którym wystawili fakturę dokumentującą zakup ich produktu lub usługi. Wcześniej projekt zakładał, że uwzględniana będzie liczba podwładnych z dnia wystawienia faktury.

Co ważne dla pracodawców, zmiany obejmujące udzielanie ulg we wpłatach na PFRON wejdą w życie dopiero od 1 października br., a nie od 1 lipca, jak początkowo zakładał projekt. Przesunięcie tego terminu jest konieczne z uwagi na opóźnienia w pracach nad nowelizacją i tym, aby zarówno pracodawcy, jak i Fundusz mieli czas na przygotowanie do nowych regulacji.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 12 kwietnia 2018 r.
dodano: 2018-04-12 11:37Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.