.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Pracownik sezonowy dostanie PIT-8C od ogrodnika

Dziennik Gazeta Prawna (2018-04-16), autor: Magdalena Majkowska, oprac.: GR

Dochód z pracy przy zbiorach owoców i warzyw ma być zaliczany do innych źródeł – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Sejm pracuje nad rządowym projektem ustawy dotyczącej zatrudniania pracowników w gospodarstwach zajmujących się sadownictwem i ogrodnictwem. Ma to wyeliminować praktykę zatrudniania przez rolników pomocników na podstawie umów o dzieło.

Ustawa ma regulować nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej o pomocy przy zbiorach. Taka umowa byłaby oskładkowana, a wypłacane na jej podstawie świadczenia byłyby zaliczane do innych źródeł przychodów. Osoby zatrudniane przy zbiorach owoców i warzyw musiałyby samodzielnie rozliczać się z podatku dochodowego na podstawie informacji PIT-8C. Mogłyby też w ciągu roku wpłacać zaliczki miesięczne.

Natomiast rolnicy sporządzaliby informacje PIT-8C i przesyłali je (również do urzędów skarbowych) do końca lutego następnego roku podatkowego.

Dochodem z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach ma być przychód bez pomniejszania o koszty jego uzyskania. Wartość wyżywienia i zakwaterowania zapewnionego nieodpłatnie pomocnikowi rolnika byłaby zwolniona z PIT.

Umowa o pomocy przy zbiorach ma być zawierana maksymalnie na 120 dni. Z uzasadnienia projektu wynika, że nowymi umowami ma być objętych 500 tys. pracowników sezonowych i ok. 1,5 mln gospodarstw rolnych. Ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 16 kwietnia 2018 r.
dodano: 2018-04-16 11:16Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.