Pracownik jednak płaci za błędy płatnika

Dziennik Gazeta Prawna (2018-05-17), autor: Magdalena Majkowska , oprac.: GR

maj 21, 2018
Pracownik powinien uregulować zaległą zaliczkę na podatek dochodowy wraz z odsetkami za zwłokę, nawet jeśli zaniżenie zobowiązania było wynikiem błędu pracodawcy – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Pracodawca uznał, że przyznane podatnikowi kwoty są zwolnione z PIT. W związku z tym nie potrącił od nich zaliczek na podatek. Chodziło o wypłacony z góry (za cztery lata) ekwiwalent z tytułu utraconych przywilejów finansowych (premii regulaminowej i wczasów pod gruszą), w związku ze zmianami w sposobie wynagradzania pracowników. Ekwiwalent został przelany na konto pracownika w dwóch transzach w latach 2015 i 2016. Pracodawca uznał, że jest to odszkodowanie, od którego nie ma PIT. Poinformował o tym pracownika.
Płatnik zmienił zdanie w 2017 r. W rezultacie przesłał pracownikowi skorygowane informacje PIT-11 i odprowadził zaległą zaliczkę na podatek dochodowy. Jednocześnie były już pracodawca wezwał podatnika do złożenia korekty zeznań rocznych za lata 2015–2016.
Pracownik uznał, że w wyniku takiej korekty musiałby dopłacić urzędowi skarbowemu kilka tysięcy złotych. Wystąpił więc z wnioskiem o interpretację, w której przekonywał, że to nie on, lecz płatnik powinien opowiadać za zaniżenie zobowiązania.
Dyrektor KIS (interpretacja indywidualna z 13 kwietnia 2018 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.20.2018.2.SJ) się z tym nie zgodził. Uznał, że obowiązek zapłaty brakującej różnicy wraz z odsetkami za zwłokę ciąży na podatniku, a nie płatniku. Wyjaśnił, że w sytuacji, gdy przepisy przewidują pobór zaliczki na podatek dochodowy przez płatnika, odpowiedzialność za jej niepobranie lub niewpłacenie w terminie zasadniczo ponosi właśnie płatnik, a tylko wyjątkowo podatnik (gdy odrębne przepisy stanowią inaczej, albo podatek nie został pobrany z winy podatnika). Mówią o tym art. 26a oraz 30 ustawy o PIT.
Jednocześnie dyrektor KIS wskazał, że wystawienie pracownikowi błędnych informacji PIT-11 za lata ubiegłe, w związku z wykazaniem przychodu w niewłaściwej wysokości, skutkuje obowiązkiem wystawienia korekt PIT-11. Pracodawca powinien w nich zwiększyć przychód (dochód) pracownika osobno za 2015 r. i 2016 r., przy czym zaliczki uwzględnia się w wysokości faktycznie pobranej w tych latach.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 17 maja 2018 r.