.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Pensja na konto tylko, gdy jest wniosek o dopłatę

Dziennik Gazeta Prawna (2018-05-21), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Jeśli pracownik z dysfunkcją zdrowotną jest na zwolnieniu lekarskim, a pracodawca nie wnioskuje o wypłatę na niego subsydiów płacowych, to zasiłek chorobowy można mu wypłacić w gotówce – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez biuro pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych na pytania zadane przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Jej wątpliwości były związane ze stosowaniem art. 26a ust. 1a1 pkt 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 511).

Zgodnie z nim miesięczne dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na pracownika nie przysługuje w przypadku, gdy wynagrodzenie takiego podwładnego nie zostało przekazane na jego konto bankowe, rachunek spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej lub bezpośrednio na jego adres za pośrednictwem np. poczty. Taki wymóg ma zapobiegać nadużyciom i wyłudzaniu dopłat do pensji przez fikcyjne zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami.

Jednak w związku z wątpliwościami, jakie ten warunek budzi wśród przedsiębiorców, POPON postanowił zadać BON trzy pytania. Pierwsze dotyczy tego, czy wskazany w przepisach sposób wypłaty wynagrodzenia powinien mieć zastosowanie do wszystkich niepełnosprawnych zatrudnionych w firmie, czy tylko tych, na których sporządzany jest wniosek o dofinansowanie. Drugie odnosiło się do tego, czy pracodawca może wypłacić gotówką ze swojej kasy zasiłek chorobowy osobie z dysfunkcją, która przebywa na zwolnieniu lekarskim i nie ubiega się na nią o dopłatę do pensji z PFRON, oraz czy jednocześnie otrzyma wsparcie na pozostałych podwładnych, którym wynagrodzenie przychodzi na konto. Wreszcie ostatnie pytanie było związane z osobami mającymi lekki lub umiarkowany stopień niepełnosprawności i ustalone prawo do emerytury. Co do zasady na takie osoby dofinansowanie w ogóle nie przysługuje (może być przyznane jedynie na emeryta ze znaczną dysfunkcją), więc pracodawcy nie wiedzą, czy mogą im płacić pensje do ręki i czy nie spowoduje to zablokowania możliwości uzyskania dopłat na innych niepełnosprawnych podwładnych.

BON w odpowiedzi na pytania nie odniósł się wprost do każdego z nich, wskazał natomiast, że wymienione w art. 26a ust. 1a1 ustawy o rehabilitacji warunki otrzymywania miesięcznego dofinansowania dotyczą tylko tych pracowników, na których pracodawca wnioskuje o finansowe wsparcie. Można więc uznać, że w opisanych przez POPON okolicznościach firmy mogą wypłacać pensje w gotówce.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 21 maja 2018 r.
dodano: 2018-05-21 11:27Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.