.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Czy wspólnik spółki cywilnej może skorzystać z ulgi na start

Dziennik Gazeta Prawna (2018-05-24), autor: Joanna Śliwińska, oprac.: GR

Planuję wraz z kolegą założenie firmy, na razie w formie spółki cywilnej. Kolega już prowadzi swoją działalność, teraz chce zmienić branżę. Dla mnie będzie to pierwsza w życiu działalność. Czy zawiązując spółkę, możemy skorzystać z ulgi na start? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP - spółka cywilna to nic innego jak umowa dwóch lub więcej osób prowadzących działalność gospodarczą. Prawo do skorzystania z ulgi na start, a więc możliwość nieopłacania składek na ubezpieczenie społeczne, trzeba oceniać indywidualnie dla każdej z tych osób. Samo prowadzenie firmy w tej formie nie wyklucza prawa do skorzystania z nowo wprowadzonej ulgi. Przysługuje ona przez 6 miesięcy od rozpoczęcia prowadzenia działalności, jednak tylko tym, którzy w okresie wcześniejszych 60 miesięcy nie prowadzili działalności gospodarczej oraz nie świadczą usług na rzecz pracodawcy, z którym w poprzednim oraz bieżącym roku kalendarzowym pozostawali w stosunku pracy.

W tej sytuacji nie ma więc znaczenia, że przedsiębiorca chce zmienić branżę ani że chce rozpocząć prowadzenie firmy jako wspólnik spółki cywilnej. Będzie on musiał płacić pełne składki na ubezpieczenie społeczne. Nie będzie to jednak miało wpływu na uprawnienia drugiego wspólnika. Jeśli spełnia on warunki określone w ustawie, może skorzystać z ulgi.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 24 maja 2018 r.
dodano: 2018-05-24 10:47Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.