.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Dlaczego wspólnik wieloosobowej spółki z o.o. nie musi płacić składek

Dziennik Gazeta Prawna (2018-05-24), autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR

Zamierzam założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z kilkoma innymi osobami. Ich udziały mają być bardzo małe (ok. 5 proc.), mój będzie wynosił minimum 80 proc. Czy muszę zgłaszać się do ZUS? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym podlegają osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące, co wynika z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa). Jej przepisy uważają za prowadzącego działalność także wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który nie jest pracownikiem. Inaczej trzeba jednak podejść do wspólników wieloosobowej sp. z o.o. Tacy wspólnicy nie są bowiem traktowani jako osoby prowadzące wspomnianą działalność gospodarczą. Nie będą podlegali ubezpieczeniu społecznemu ani zdrowotnemu.

Obawy czytelnika o możliwość zakwestionowania pozostałych udziałowców w tym przypadku wydają się nieuzasadnione. Rzeczywiście ZUS, powołując się najczęściej na wyrok Sądu Najwyższego z 3 sierpnia 2011 r., sygn. akt I UK 8/11, czasami nakazuje wspólnikom nawet wieloosobowych spółek z o.o. zapłatę składek obliczonych na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców, w sytuacji gdy pozostali wspólnicy mają znikome udziały. Chociaż SN nie określił w przywołanym wyroku, jaki procent udziałów uważa za znikomy (wyrok dotyczył 1 proc.), to jednak nie wydaje się możliwe, aby za znikomą liczbę uznano łącznie ok. 20 proc. udziałów.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 24 maja 2018 r.
dodano: 2018-05-25 10:12Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.