.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Fiskus zarobi na starych zyskach

Dziennik Gazeta Prawna (2018-06-12), autor: Patrycja Dudek, oprac.: GR

Wspólnicy zapłacą podatek od zysków niepodzielonych wypracowanych przed 2015 r., jeśli do przekształcenia spółki kapitałowej w osobową doszło po tej dacie – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Spółka z o.o. chciała się przekształcić w spółkę komandytową. Do przekształcenia miało dojść po 1 stycznia 2015 r. a więc już po wejściu w życie zmiany przepisów dotyczących opodatkowania zysków niepodzielonych. Wynika z nich, że w razie przekształcenia spółki kapitałowej w osobową wspólnicy muszą płacić podatek od zysków, które trafiły na kapitał zapasowy lub rezerwowy spółek.

Przed 2009 r. zyski niepodzielone w ogóle nie podlegały opodatkowaniu. Po tej dacie podatnicy spierali się z fiskusem o to, czy takim zyskiem jest również ten, który trafia na kapitał zapasowy lub rezerwowy. Sądy uznały, że nie i że podatku płacić nie trzeba. Sytuacja zmieniła się od 2015 r. Sejm doprecyzował wówczas, że zyskiem niepodzielonym jest także ten, który jest przekazany na kapitał rezerwowy lub zapasowy.

Problem polegał na tym, że na kapitale zapasowym lub rezerwowym przekształcanej spółki znajdowałyby się różne zyski: wypracowane po 2015 r. oraz wcześniej, w tym także przed 2009 r. Spółka uważała, że wspólnicy powinni zapłacić podatek dochodowy tylko od tej części zysków niepodzielonych, które zostały wypracowane po 2015 r. Reszta starego zysku nie powinna być opodatkowana.

Fiskus się z tym nie zgodził. Uznał, że znowelizowane przepisy obejmują wszystkie zyski wypracowane przez spółkę, niewypłacone wspólnikom przed datą przekształcenia. Jeśli spółka kapitałowa wygenerowała zysk i go nie podzieliła, to podatek trzeba zapłacić, bez względu na to, kiedy zysk został osiągnięty. Wystarczy, aby do przekształcenia spółki doszło w dacie obowiązywania nowych przepisów.

WSA w Krakowie stanął po stronie spółki. Stwierdził, że zyski osiągnięte przed 1 stycznia 2015 r. nie powinny być opodatkowane na moment przekształcenia spółki. Nie można ich traktować jako niepodzielone w świetle obowiązujących wówczas przepisów – orzekł WSA.

Nie zgodził się z tym Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z 6 czerwca 2018 r., sygn. akt II FSK 1197/16, II FSK2162/16. Sędzia Krawczyk wyjaśniła, że decydujące jest istnienie zysków niepodzielonych na kapitale zapasowym lub rezerwowym spółki w momencie jej przekształcenia. Nie jest natomiast istotne, z jakich lat one pochodzą.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 12 czerwca 2018 r.
dodano: 2018-06-13 11:20Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.