.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Opiekunowie mogą skorygować zeznanie za 2017 r.

Dziennik Gazeta Prawna (2018-06-11), autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR

Do limit dochodu osoby niepełnosprawnej, na potrzeby odliczania ulgi rehabilitacyjnej przez jej opiekuna, nie wlicza się zasiłku pielęgnacyjnego. Dotyczy to też rozliczenia za ubiegły rok – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Opiekunowie, którzy w zeznaniu za 2017 r. nie skorzystali z ulgi rehabilitacyjnej, bo dochód ich podopiecznych przekroczył roczny limit – ze względu na to, że pobierali m.in. zasiłek pielęgnacyjny – mogą teraz skorygować roczny PIT. Obowiązują już przepisy, które to umożliwiają.

Chodzi o art. 3 i 21 ustawy z 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1076). Do korekty warto dołączyć wyjaśnienie przyczyny jej złożenia na formularzu ORD-ZU. Nie jest to obowiązkowe, ale może przyspieszyć zwrot.

Nowelizacja przepisów wprowadza jeszcze jedną ważną zmianę dotyczącą limitu dochodów osób niepełnosprawnych. Będzie ona miała duże znaczenie dla rozliczeń podatkowych za bieżący rok. Kwota tego limitu nie będzie już określona kwotowo, ale jako dwunastokrotność renty socjalnej. Dzięki tej zmianie opiekunowie nie stracą możliwości skorzystania z ulgi w zeznaniach podatkowych składanych za 2018 r.

Przed zmianą przepisów próg dochodów wynosił 10 080 zł, a ponieważ w marcu 2018 r. wysokość renty wzrosła, wynosząc rocznie 10 330,30 zł, opiekunom osób niepełnosprawnych groziła utrata prawa do ulgi rehabilitacyjnej.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 czerwca 2018 r.
dodano: 2018-06-13 11:23Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.