.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Mniejsze zwroty dzięki uszczelnieniu systemu

Dziennik Gazeta Prawna (2018-06-11), autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR

W 2017 roku na konta przedsiębiorców wróciło o cztery miliardy złotych mniej podatku naliczonego niż rok wcześniej. Coraz częściej też urzędnicy wstrzymują zwroty – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Postanowień o przedłużeniu terminu zwrotu VAT jest wprawdzie więcej, za to opiewają na mniejszą kwotę. Korzystnie wygląda natomiast sama relacja niezwróconych przedsiębiorcom pieniędzy do tych, które zostały wypłacone. Zarówno w 2017, jak i w 2016 r. wstrzymane zwroty były ledwie promilem tych, które zostały zrealizowane.

Z danych skarbówki wynika też, że firmy coraz częściej dostają pieniądze, ale już po ustawowym terminie (60 dni – podstawowy, 25 – przyśpieszony i 180 dni – wydłużony) i to bez wydania jakiegokolwiek postanowienia w tym zakresie.

KAS tłumaczy, że obniżenie kwoty zwrotów jest skutkiem uszczelnienia VAT. Dzięki lepszej analizie opartej na danych uzyskanych z jednolitego pliku kontrolnego urzędnicy trafniej określają, czy wniosek o zwrot VAT mógł zostać złożony przez oszusta. – Działania MF uszczelniające system VAT trzeba ocenić jak najbardziej pozytywnie – mówi Janina Fornalik, partner w MDDP. Ekspertka ma jednak wątpliwości, czy miarą sukcesu jest obniżenie kwoty zwrotów VAT w 2017 r. w stosunku do 2016 r., przy jednoczesnej zwiększonej o ponad 70 proc. liczbie postanowień o przedłużeniu terminu na wypłatę pieniędzy. Końcowy efekt takiego wstrzymania nie jest przecież przesądzony.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 czerwca 2018 r.
dodano: 2018-06-13 11:26Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.