.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Umowa przedwstępna zabezpiecza interesy obu stron

Dziennik Gazeta Prawna (2018-06-21), autor: Agnieszka Bagieńska-Petryka, oprac.: GR

Czy przepisy prawa dopuszczają zawarcie z pracownikiem przedwstępnej umowy o pracę? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP - kodeks pracy nie reguluje tej kwestii. Stosunek pracy zaczyna istnieć z chwilą podpisania ostatecznej umowy, której rodzaje określa k.p. Chodzi o umowę o pracę na okres próbny, czas określony lub nieokreślony.

Jednakże zgodnie z art. 300 k.p. w sprawach nieuregulowanych przepisami k.p. do stosunku pracy stosuje się odpowiednio regulacje kodeksu cywilnego, pod warunkiem że nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.

Pracodawca i potencjalny pracownik mogą zatem podpisać umowę przedwstępną, w której umówią się np. co do terminu rozpoczęcia zatrudnienia od określonego dnia w przyszłości (takie podejście potwierdza orzecznictwo Sądu Najwyższego m.in. w uchwale z 21 czerwca 1972 r., sygn. akt III PZP 13/72 oraz uchwała z 15 marca 1977 r., sygn. akt I PRN 22/77).

Jest to rozwiązanie komfortowe zarówno dla pracownika, który w ten sposób otrzymuje gwarancję zatrudnienia, jak i dla pracodawcy, który ma pewność, że osoba, którą chce zatrudnić, nie zmieni zdania i podejmie u niego pracę.

Dla zabezpieczenia interesów obu stron taką umowę przedwstępną należy zawrzeć na piśmie i określić w niej tzw. istotne postanowienia umowy przyrzeczonej, tj. rodzaj umowy, charakter pracy, miejsce wykonywania obowiązków, wymiar czasu pracy, wysokość wynagrodzenia, termin rozpoczęcia pracy, a także czas, w ciągu którego ma być ona podpisana.

Co ważne, pracownik może wymusić zawarcie z nim umowy na drodze sądowej, w przypadku gdyby pracodawca uchylał się od jej podpisania. Może też wnieść do sądu pozew o naprawienie szkody, którą poniósł przez to, iż firma odmówiła zawarcia z nim kontraktu. Dochodzenie odszkodowania nie jest uzależnione od żądania zawarcia umowy przyrzeczonej.

Z kolei pracodawca może w umowie przedwstępnej określić karę umowną na wypadek, gdyby przyszły pracownik jednak się rozmyślił. Powinna zostać ona określona w wysokości ewentualnej szkody, którą firma może ponieść, gdyby pracownik odmówił złożenia podpisu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 21 czerwca 2018 r.
dodano: 2018-06-21 11:12Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.