.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Rejestr czynności fizjoterapeutów na finiszu

Dziennik Gazeta Prawna (2018-06-21), autor: Agata Szczepańska, oprac.: GR

Projekt, będący aktem wykonawczym do ustawy z 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty (Dz.U. z 2018 r. poz. 505 ze zm.), jest już na końcowym etapie prac legislacyjnych – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Przewiduje on m.in. trzy poziomy wykształcenia niezbędne do wykonywania zawodu. Poziom podstawowy posiada osoba, która ukończyła szkołę policealną i uzyskała tytuł technika fizjoterapii oraz osoba, która uzyskała dyplom licencjata. Poziom rozszerzony mają fizjoterapeuci z tytułem magistra, zaś poziom specjalistyczny – osoby z tytułem specjalisty w dziedzinie fizjoterapii lub specjalisty rehabilitacji ruchowej II stopnia.

Od poziomu wykształcenia zależeć będzie, jakie świadczenia, które obecnie znajdują się w koszyku świadczeń gwarantowanych, może wykonywać fizjoterapeuta.

W projekcie zaproponowano m.in., aby decyzje w kwestii rozpoczęcia przez pacjenta fizjoterapii podejmowały osoby z wykształceniem na poziomie rozszerzonym i specjalistycznym. Także wydawanie opinii i orzeczeń odnośnie stanu funkcjonowania osób poddawanych fizjoterapii powierzono tylko specjalistom oraz magistrom. Na podobne ograniczenia zdecydowano się też np. w przypadku działalności fizjoprofilaktycznej. Zlecanie wyrobów medycznych powierzono specjalistom, natomiast dobierać je do potrzeb pacjenta i uczyć posługiwania się nimi będą mogli wszyscy fizjoterapeuci.

To nie jedyny akt prawny dotyczący tej grupy zawodowej, nad którym trwają prace. W konsultacjach jest projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, który umożliwi fizjoterapeutom zakładanie praktyk zawodowych na tych samych zasadach, na jakich prowadzą je lekarze i pielęgniarki. W przeciwnym razie ok. 28 tys. osób wykonujących zawód w formie działalności gospodarczej do 30 listopada tego roku musiałoby się przekształcić w podmioty lecznicze. Wtedy minie bowiem 30-miesięczny okres przejściowy na wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, określony w ustawie o zawodzie fizjoterapeuty. A wykonywanie usług w takiej formie wiąże się z dużymi kosztami, bo oznacza, że trzeba m.in. spełnić wymogi, jakie obowiązują szpitale, duże przychodnie i ambulatoria. Również wysokość opłaty z tytułu wpisu podmiotu leczniczego do rejestru jest wielokrotnie wyższa niż w przypadku praktyki zawodowej.

Nowela przewiduje, że fizjoterapeuta może wykonywać zawód w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, m.in. jako praktyka indywidualna, praktyka w miejscu wezwania, w zakładzie leczniczym, a także w formie spółki, jako praktyki grupowe.

Projekt zawiera też szereg regulacji dostosowujących przepisy dotyczące tej grupy zawodowej do tych obowiązujących lekarzy i pielęgniarki. Uzupełnia również katalog określający, co jest wykonywaniem zawodu fizjoterapeuty, uwzględniając, że często wykonują oni zawód w placówkach niebędących podmiotami leczniczymi (np. DPS, ośrodkach sportowych).

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty wprowadziła wymóg rejestracji w celu potwierdzenia uprawnień zawodowych. Z końcem maja upłynął termin przejściowy na dopełnienie tego obowiązku. Według ostatnich informacji KIF wydała już 52 prawa do wykonywania zawodu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 21 czerwca 2018 r.
dodano: 2018-06-22 10:07Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.