.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Czy ZUS może obciążyć spadkobiercę długami płatnika, który nie pozostawił majątku

Dziennik Gazeta Prawna (2018-06-28), autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR

Zmarł mój ojciec. Jestem jego jedynym spadkobiercą. ZUS obciążył mnie jego długami składkowymi. Ja spadek nabyłem z dobrodziejstwem inwentarza, ale według inwentarza spadek nie ma żadnej wartości. Czy decyzja ZUS jest słuszna? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - zgodnie z art. 97 par. 1 ordynacji podatkowej, który na mocy odesłania stosuje się także do spadkobierców płatnika, przejmują oni przewidziane prawa i obowiązki spadkodawcy. Do ich odpowiedzialności za zobowiązania składkowe stosuje się przepisy kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe. Decyzja ZUS musi uwzględniać sposób nabycia spadku przez spadkobiercę. Jak wynika z art. 1031 par. 2 k.c., w razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli spadkobierca podstępnie pominął w wykazie inwentarza lub podstępnie nie podał do spisu inwentarza przedmiotów należących do spadku lub przedmiotów zapisów windykacyjnych albo uwzględnił lub podał do spisu nieistniejące długi.

Sąd Okręgowy w Szczecinie w wyroku z 1 grudnia 2016 r., sygn. akt VI U 685/16, wydał wyrok w zbliżonym do opisywanej sytuacji stanie faktycznym. Jak podkreślił, spadkobierca nie może ponieść odpowiedzialności za długi spadkowe członka rodziny, bo nie odziedziczył żadnego majątku, z którego ZUS mógłby się zaspokoić. Zaznaczył, że skoro stan czynny spadku wynosił zero złotych, to nie może istnieć zobowiązanie do zapłaty jakichkolwiek kwot. Stwierdził wprost, że w decyzji takiej należałoby zaznaczyć, że odpowiedzialność ograniczona jest do kwoty odpowiadającej wartości stanu czynnego spadku, a skoro w tym przypadku wynosi ona zero złotych, to odbiera tej decyzji jakikolwiek sens, czyniąc ją bezprzedmiotową. W konsekwencji sąd uznał, że ZUS nie mógł wydać decyzji przenoszącej odpowiedzialność za długi zmarłego na spadkobiercę.

Podobnie będzie w opisywanym przypadku. Spadkobierca powinien złożyć odwołanie do sądu, używając tej argumentacji.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 czerwca 2018 r.
dodano: 2018-06-28 11:40Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.