.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Pracodawcy poniosą konsekwencje wyroku TK

Dziennik Gazeta Prawna (2018-06-28), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Zespoły ds. orzekania nie mogą już umieszczać na orzeczeniu symbolu oznaczającego występowanie choroby psychicznej. Dla firm oznacza to problemy z korzystaniem z uprawnień związanych z zatrudnianiem takich osób – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
27 czerwca br. został ogłoszony w Dzienniku Ustaw wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 19 czerwca 2018 r. w sprawie SK 19/17 (poz. 1241). Sędziowie orzekli w nim o niezgodności z prawem par. 13 ust. 2 pkt 9 oraz 32 ust. 2 rozporządzenia ministra gospodarki pracy i polityki społecznej z 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności oraz stopniu niepełnosprawności (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1110). Na podstawie tych przepisów powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na dokumencie wystawianym osobie z dysfunkcją podawały do tej pory jako symbol przyczyny jej powstania 02-P, który oznacza chorobę psychiczną. Jednak od momentu wejścia w życie wyroku nie mogą już tego robić.

Ale brak tego symbolu na orzeczeniu stwarza poważne trudności dla pracodawców, którzy zatrudniają lub chcą przyjmować do pracy osoby z chorobami psychicznymi.

Przedsiębiorcy nie będą mogli korzystać z wielu instrumentów wsparcia przewidzianych dla nich w ustawie o rehabilitacji.

Najważniejsza jest możliwość uzyskania wyższego dofinansowania do wynagrodzenia. Co do zasady obowiązują trzy stawki dopłat w zależności od stopnia niepełnosprawności pracownika. Jednocześnie, zgodnie z art. 26a ust. 1b ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 511 ze zm.), kwoty mogą być zwiększone o 600 zł, jeśli u osoby orzeczono jedno ze schorzeń wymienionych w tym przepisie. Wśród nich jest właśnie choroba psychiczna. Kolejna istotna kwestia dotyczy udzielania ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Firma może to robić, jeśli osiąga 30-proc. wskaźnik zatrudnienia osób ze znaczną niepełnosprawnością lub umiarkowaną, ale w tym drugim przypadku podwładni dodatkowo muszą mieć jedno ze schorzeń, m.in. chorobę psychiczną (art. 22 ust. 1). Wreszcie osoby z tą dysfunkcją zdrowotną są wliczane do wskaźnika zatrudnienia potrzebnego do posiadania statusu zakładu pracy chronionej.

W praktyce brak symbolu 02-P na dokumencie będzie skutkował tym, że pracodawcy nie będą mogli ubiegać się o wyższe subsydia płacowe, a nawet udzielać swoim klientom obniżeń we wpłatach na fundusz.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 czerwca 2018 r.
dodano: 2018-06-28 11:50Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.