.
W bazie wiedzy znajduje się  3964  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Dlaczego nienależnie pobrane świadczenia chorobowe wpłyną na wysokość renty

Dziennik Gazeta Prawna (2018-06-28), autor: Joanna Śliwińska, oprac.: GR

Otrzymałem decyzję o przyznaniu renty. ZUS nie doliczył mi jednak jako okresów nieskładkowych okresów pobierania zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego z ostatnich lat, ponieważ wcześniej wydał decyzję o konieczności ich zwrotu. Moim zdaniem to nie ma znaczenia i ZUS powinien mi te miesiące doliczyć. Czy decyzja ZUS jest słuszna? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Nie – odpowiada ekspertka współpracująca z DGP. ZUS powinien te okresy doliczyć do stażu ubezpieczeniowego zgodnie z art. 7 pkt 1 lit. b i c ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jak zauważył bowiem Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w wyroku z 15 lutego 2017 r., sygn. akt III AUa 688/16, przepis ten jest jasny i wyraźny. W odniesieniu do świadczeń chorobowych ustawa wymaga jedynie, aby wnioskodawca je pobrał. Wykładnia językowa art. 7 pkt 1 lit. b i c ustawy nie pozostawia wątpliwości, że jedyną przesłanką uznawania za okresy nieskładkowe okresów zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego jest rzeczywiste pobieranie tych świadczeń. To pozwala na uwzględnienie tych okresów jako nieskładkowych w wysokości renty. Bez znaczenia pozostaje uznanie później przez ZUS tych świadczeń za nienależne oraz zobowiązanie do ich zwrotu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 czerwca 2018 r.
dodano: 2018-06-29 11:18







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.