.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Pracodawca nie wyznaczy samodzielnie przedstawicieli pracowników

Dziennik Gazeta Prawna (2018-07-05), autor: Maciej Andrzejewski, oprac.: GR

Pracodawca chce wprowadzić ruchomy czas pracy. Może to zrobić tylko we współdziałaniu z reprezentacją pracowników. W zakładzie nie działa jednak żadna organizacja związkowa. Dotychczas nie wybierano też przedstawicieli pracowników. Czy pracodawca może samodzielnie wskazać osoby, które będą reprezentować zatrudnionych? Jak inaczej może wyznaczyć przedstawicieli załogi? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - zatrudniający, u którego nie działa organizacja związkowa, może wprowadzić ruchomy czas pracy w porozumieniu z przedstawicielami pracowników. Nie może jednak wyznaczyć ich samodzielnie. Takie wskazanie będzie nieprawidłowe, co z kolei może mieć wpływ na ważność czynności podjętej w uzgodnieniu z tak wskazanymi osobami.

W tej sytuacji najbezpieczniejszą formą wyboru przedstawicieli załogi wydają się być powszechne wybory. Takie rozwiązanie jest też najczęściej stosowane w praktyce. Za organizację wyborów odpowiada pracodawca. Powinien on wyznaczyć termin, w jakim zatrudnieni mogą zgłaszać swoje kandydatury oraz zapewnić możliwość oddawania głosów. Samo głosowanie może mieć formę tradycyjną (na piśmie) lub odbywać się w formie elektronicznej (np. e-mailowo).

W przypadku mniejszych firm zdarza się, że wybór przedstawicieli pracowników odbywa się w mniej formalnym trybie. Dopuszczalna jest sytuacja, gdy wszyscy pracownicy zgodnie wskażą konkretne osoby. Zdarzają się także zebrania zatrudnionych, podczas których omawiają oni kandydatury, a następnie wybierają swoich przedstawicieli. Jeżeli wyboru rzeczywiście dokonują pracownicy, bez udziału pracodawcy, to taka forma wyłonienia przedstawicieli jest prawidłowa.

Pracodawca powinien też zadbać o to, aby sporządzić protokół, w którym wskazani będą wyłonieni pracownicy. Jeżeli wybór zapadł w innym trybie niż powszechne głosowanie (np. poprzez jednogłośne wskazanie przedstawicieli przez ogół załogi), powinien być on potwierdzony podpisami pracowników.

Warto pamiętać, że w większości przypadków przepisy mówią o przedstawicielach pracowników w liczbie mnogiej. To sugeruje, że przedstawicieli powinno być co najmniej dwóch. Zasada ta dotyczy także wprowadzenia ruchomego czasu pracy. Porozumienie podpisane z jednym przedstawicielem będzie nieważne.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 5 lipca 2018 r.
dodano: 2018-07-05 11:05Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.