.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Miniwaloryzacja emerytur

Dziennik Gazeta Prawna (2018-07-09), autor: Bożena Wiktorowska, oprac.: GR

Od 1 marca przyszłego roku ponad 7,76 mln rencistów i emerytów otrzyma wyższe świadczenie z ZUS. Rząd szacuje, że prognozowany wskaźnik waloryzacji wyniesie 103,26 proc. To o wiele poniżej oczekiwań związków zawodowych – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Gotowy jest projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2019 r. Podstawą prawną wydania tego dokumentu jest art. 89 ust. 5 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1383 ze zm.).

Strona rządowa przesądza w nim, że takie świadczenia zostaną zwiększone zaledwie o jedną piątą realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2018 r. Przyszłoroczna zmiana ich wysokości będzie więc na minimalnym poziomie określonym przez ustawę.

Stało się tak dlatego, że partnerom społecznym w Radzie Dialogu Społecznego nie udało się ustalić wspólnego stanowiska w sprawie zwiększenia wskaźnika waloryzacji.

Związkowcy domagali się, aby emeryci i renciści skorzystali z podwyżki płac i proponowali jego wzrost o 50 proc.

Na takie rozwiązanie nie zgodzili się zarówno pracodawcy, jak i strona rządowa. Ci ostatni przekonywali, że szacowany koszt waloryzacji (przy wskaźniku 103,26 proc.) wyniesie około 6,86 mld zł. A każde jego zwiększenie o 0,1 proc. spowoduje wzrost wydatków o 210,5 mln zł.

Wysokość przyszłorocznego wskaźnika została obliczona na podstawie prognozy średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2018 r. na poziomie 102,6 proc.

Jednocześnie przyjęto prognozę realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2018 r. na wysokości 3,3 proc.

To oznacza, że 20 proc. realnego wzrostu wynagrodzeń w 2018 r. spowoduje zwiększenie wskaźnika o 0,66 proc.

Rozporządzenie ma wejść w życie dzień po jego ogłoszeniu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 lipca 2018 r.
dodano: 2018-07-09 11:10Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.