.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Aktualizacja opłaty wieczystej bez korekty kosztów

Dziennik Gazeta Prawna (2018-07-11), autor: Patrycja Dudek, oprac.: GR

Użytkownik wieczysty, który po wyroku sądu dopłacił różnicę w opłatach, odlicza ten wydatek na bieżąco od przychodu – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Spółka w latach 2011–2014 uiszczała opłaty z tytułu użytkowania wieczystego w wysokości pierwotnie ustalonej przez prezydenta Wrocławia. Prezydent postanowił jednak je podnieść i w tym celu w 2010 r. do spółki wysłał oświadczenie o wypowiedzeniu opłaty rocznej wraz z ofertą przyjęcia nowej jej wysokości.

Dla spółki podwyżka była jednak za duża. Dlatego firma odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu, a gdy okazało się to bezskuteczne, złożyła pozew do sądu powszechnego. Pod koniec 2014 r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu potwierdził, że opłaty za lata 2011–2014 mogły być wyższe.

Spółka dopłaciła zatem w 2015 roku brakującą kwotę wraz z odsetkami za zwłokę.

Uważała, że wydatek ten powinna ująć jednorazowo w roku, w którym dopłaciła różnicę. Fiskus natomiast żądał korekt w CIT za poszczególne lata.

Spółka argumentowała, że obowiązek zapłaty dodatkowych kwot nie wynikał z błędu, ani z niedopatrzenia, tylko powstał w związku z uprawomocnieniem się wyroku sądu. Podkreśliła, że od 2016 r. ustawodawca wprowadził zasadę, iż korekty kosztów podatkowych są ujmowane na bieżąco, chyba że są wynikiem błędów rachunkowych albo innych oczywistych omyłek.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu tłumaczył jednak, że skoro opłaty za poszczególne lata są wyższe, to trzeba skorygować zapisy za te lata. Zarówno WSA we Wrocławiu, jak i NSA (wyrok z 6 lipca 2018 r., sygn. akt II FSK 1808/16) przyznały rację spółce. Przywołały uchwałę Sądu Najwyższego z 23 czerwca 2005 r. (sygn. akt III CZP 37/05), z której wynikało, że ustalona przez sąd opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego staje się wymagalna, w części przewyższającej opłatę dotychczasową, po uprawomocnieniu się wyroku.

– W związku z tym dodatkowa należność powinna zostać ujęta w kosztach na bieżąco – uzasadniła wyrok NSA sędzia Jolanta Sokołowska.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 lipca 2018 r.
dodano: 2018-07-11 11:08Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.