.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Ulga na zakup kasy nie wraca po wydzieleniu

Dziennik Gazeta Prawna (2018-07-11), autor: Łukasz Zalewski, oprac.: GR

Nawet jeśli w wyniku podziału powstaje całkiem nowy podmiot, to i tak należy przyjąć, że jest on sukcesorem poprzedniej spółki. W efekcie nie przysługuje mu prawo do powtórnego skorzystania z ulgi na zakup kasy fiskalnej – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Z orzecznictwa wynika, że drugi raz można skorzystać z ulgi tylko wtedy, gdy spółka kapitałowa (np. z o.o.) powstała z przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną (np. NSA w wyroku z 2 marca 2018 r., sygn. akt I FSK 726/16, WSA w Kielcach w wyroku z 14 czerwca 2018 r., sygn. akt I SA/Ke 432/16, nieprawomocny).

Najnowsza sprawa dotyczyła podmiotu powstałego przez wydzielenie ze spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP). Podział odbył się na podstawie art. 529 par. 1 pkt 4 kodeksu spółek handlowych, co oznaczało, że spółka dzielona nie zakończyła działalności, nadal funkcjonuje, a podmiot powstały z wydzielenia ZCP rozpoczął nową działalność. Spółka uważała, że choć ona sama skorzystała już z ulgi na zakup kasy, to wydzielony podmiot również ma do niej prawo.

Nie zgodził się z tym dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Przypomniał, że ulga dotyczy tylko kas zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania. W przypadku podziału przez wydzielenie spółka przejmująca jako następca prawny nie nabywa ponownie prawa do preferencji.

Tego samego zdania były sądy. WSA w Warszawie wyjaśnił, że skoro majątek przejmowany na skutek podziału stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa, to mamy do czynienia z ograniczoną sukcesją uniwersalną. Nowy podmiot wchodzi więc w prawa i obowiązki, jakie przysługiwały spółce dzielonej.

Stanowisko to podzielił NSA (wyrok z 5 lipca 2018 r., sygn. akt I FSK 1373/16). Sędzia Jan Rudowski dodał, że problem sukcesji pojawiał się również przy wnoszeniu aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Chodziło wtedy o to, aby nowo powstała spółka, do której wniesiona została ZCP, mogła odliczyć VAT z faktur wystawionych przed podziałem.

– Skoro sądy uznawały, że w takim przypadku istnieje prawo do odliczenia, to należy przyjąć, że spółka wydzielona jest kontynuatorem spółki dzielonej. Analogicznie więc należy postępować w sprawie ulgi na zakup kas – wyjaśnił sędzia Rudowski.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 lipca 2018 r.
dodano: 2018-07-11 11:13Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.