.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Szybszy zwrot VAT także z okresów wcześniejszych

Dziennik Gazeta Prawna (2018-07-10), autor: Magdalena Majkowska, oprac.: GR

Czy można wystąpić o zwrot VAT w terminie 25 dni w deklaracji za lipiec, jeżeli podatek naliczony (nadwyżka w deklaracji) był przenoszony z kilku wcześniejszych formularzy VAT-7? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - chcąc zachęcić przedsiębiorców do korzystania z mechanizmu podzielonej płatności, Ministerstwo Finansów przewidziało kilka zachęt. Plusami tego rozwiązania są m.in. brak odpowiedzialności solidarnej, brak dodatkowego zobowiązania podatkowego, a także zwrot podatku w przyśpieszonym trybie. Jeżeli podatnik stosujący mechanizm podzielonej płatności złoży wraz z deklaracją VAT wniosek o zwrot podatku na rachunek VAT, to powinien go otrzymać w ciągu 25 dni.

Nowe przepisy obowiązują od 1 lipca, ale zgodnie z przepisami przejściowymi, możliwość zwrotu podatku w ciągu 25 dni przysługuje, począwszy od deklaracji VAT za lipiec lub za trzeci kwartał (w przypadku podatników rozliczających się kwartalnie).

Żaden przepis ustawy o VAT nie ogranicza prawa do zwrotu podatku wyłącznie do kwot wykazanych w deklaracji bieżącej lub w deklaracjach za okresy od wejścia w życie nowych przepisów.

Zdaniem eksperta nie ma więc przeszkód, aby VAT przenoszony z poprzednich okresów rozliczeniowych i wykazany jako podatek do zwrotu w deklaracji za lipiec został zwrócony w ciągu 25 dni na rachunek VAT podatnika.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 10 lipca 2018 r.
dodano: 2018-07-11 11:15Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.