.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Przeliczenie tylko po zatrudnieniu

Dziennik Gazeta Prawna (2018-07-23), autor: Michał Culepa, oprac.: GR

Uzyskanie – po rozwiązaniu umowy o pracę i przejściu na emeryturę – wynagrodzenia z tytułu tej umowy nie daje prawa do ponownego przeliczenia emerytury. Przeliczenie takie jest możliwe tylko wtedy, gdy emeryt ponownie się zatrudni lub podejmie inną działalność zarobkową i gdy od nowych przychodów odprowadzone będą składki na ZUS – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Emeryt był zatrudniony do końca czerwca 2006 r., po czym przeszedł na emeryturę. Firma w lipcu 2006 r. wypłaciła mu należne wynagrodzenie za czerwiec, ale jeszcze w sierpniu tego roku otrzymał on dodatkowe wynagrodzenie – rodzaj „trzynastki”. Od tych należności pracodawca odprowadził wszystkie obowiązkowe składki na ZUS i ubezpieczenia zdrowotne. Dlatego też po kilku latach były pracownik, który przez ten cały czas pobierał emeryturę – ale już nie podejmował pracy ani innej działalności zarobkowej – złożył wniosek do ZUS o ponowne przeliczenie emerytury. Argumentował, że już po uzyskaniu prawa do tego świadczenia otrzymał przychody, które podlegały oskładkowaniu.

ZUS jednak odmówił, a sąd I instancji oddalił jego odwołanie. Z kolei sąd II instancji zauważył w sprawie istotny problem prawny dotyczący kwestii: czy należności z tytułu stosunku pracy pracownika, wypłacone po rozwiązaniu stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę i po dacie przyznania tego świadczenia, mogą być wliczone do podstawy wymiaru emerytury dla celów ponownego obliczenia jej wysokości? Problem ten przedstawiono do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu, który w odpowiedzi wydał uchwałę (uchwała z 18 lipca 2018 r. sygn. akt III UZP 3/18), zgodnie z którą wskazane w pytaniu należności pracownika nie stanowią podstawy do ponownego przeliczenia emerytury.

SN w uzasadnieniu wskazał, że sprawa dotyczy osoby, która nie podjęła po uzyskaniu emerytury pracy, ani działalności zarobkowej. Ale – co często się zdarza – są osoby, które po przejściu na emeryturę podejmują zatrudnienie. Mogą powstać sytuacje, gdy po przyznaniu prawa do emerytury pojawi się nowy tytuł ubezpieczenia. Wnioskodawca przyjął, że tak było w tym przypadku. Takie rozumowanie nie jest jednak prawidłowe.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 23 lipca 2018 r.
dodano: 2018-08-03 10:45Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.