.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

O wydatku decyduje komisja rehabilitacyjna

Dziennik Gazeta Prawna (2018-08-07), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Pomoc udzielana w ramach realizacji indywidualnego programu rehabilitacji jest uzależniona od konkretnej sytuacji osoby z dysfunkcją zdrowotną. Katalog kosztów, które można z niego sfinansować, ma charakter otwarty – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Takie stanowisko przedstawiło Biuro pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych na pytania związane z funkcjonowaniem zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Z gromadzonych w nim środków finansowane są m.in. IPR-y i to właśnie ich dotyczyły pytania zadane przez Ogólnopolską Bazę Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Pracodawcy mają często problemy z ustaleniem, czy dany wydatek ponoszony w związku z IPR, spełnia te wymogi. OBPON postanowił więc w piśmie skierowanym do BON przedstawić pięć szczegółowych przypadków. Jeden z nich odnosił się do pracownika z wadą słuchu, który jako sprzedawca ma bezpośredni kontakt z klientami firmy i tego czy zakładowa komisja rehabilitacyjna może zarekomendować sfinansowanie z IPR zakupu dla niego aparatu słuchowego. Następne pytanie dotyczyło tego, czy z tej puli środków mogą być pokryte koszty zakupu nowego wózka inwalidzkiego dla pracownika administracyjnego, którego wózek nie jest sprawny, a jego naprawa nie jest ekonomicznie zasadna (bez niego nie może zaś dotrzeć samodzielnie do pracy). Ponadto OBPON chciał się dowiedzieć, czy IPR pozwala sfinansować koszty kursów, studiów czy szkoleń, jeśli zajmowane przez niepełnosprawnego pracownika stanowisko wymaga stałego doszkalania i dokształcania.

Organizacji nie udało się jednak uzyskać jednoznacznej odpowiedzi na zadane pytania. BON wskazał, że zajęcie takiego stanowiska nie jest możliwe, bo wszelka pomoc udzielana w ramach IPR charakteryzuje się tym, że aby została przyznana, musi najpierw zostać on opracowany. Programy są opracowywane przez komisje rehabilitacyjne, jeśli więc przewidywane wydatki spełniają cele określone w IPR, to nie ma przeszkód do ich poniesienia.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 7 sierpnia 2018 r.
 
dodano: 2018-08-07 11:16Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.