.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Firma może żądać informowania o niekonkurencyjnej działalności

Dziennik Gazeta Prawna (2018-08-09), autor: Magdalena Zwolińska, oprac.: GR

Zatrudniający ma prawo zakazać pracownikowi podejmowania działalności konkurencyjnej. Czy może ograniczać także jego dodatkową aktywność, w szczególności tę, która nie jest powiązana z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP - w orzecznictwie sądowym ustalony jest pogląd, zgodnie z którym pracodawca jedynie wyjątkowo może zakazać pracownikowi podejmowania dodatkowej, niekonkurencyjnej działalności. Ograniczenie takie jest dopuszczalne, o ile firma wykaże, że jest to uzasadnione ochroną jej interesu. Oceniając dopuszczalność takiego obostrzenia, należy wziąć pod uwagę przedmiot działalności pracodawcy, otoczenie rynkowe, zadania, które mają być pracownikowi powierzone, charakter pracy, a nawet system czasu pracy, w którym zatrudniony wykonuje zadania.

Inaczej należy oceniać nałożenie na pracownika jedynie obowiązku informowania o zamiarze podjęcia lub o podjęciu dodatkowej, niekonkurencyjnej działalności. Zdaniem Sądu Najwyższego wymóg taki może być zawarty w umowie o pracę lub regulaminie pracy, a jego niedopełnienie może być podstawą do rozwiązania umowy (wyrok SN z 11 stycznia 2017 r., sygn. akt I PK 25/16).

Warto też przypomnieć, że zgodnie z art. 221 par. 1 pkt 6 w zw. z art. 221 par. 2 k.p. pracodawca ma prawo żądać od podwładnego informacji na temat przebiegu jego dotychczasowego zatrudnienia. W przypadku pracownika już zatrudnionego obejmuje to również zmiany, jakie następują po przyjęciu go do pracy u danego pracodawcy, a więc również podejmowanie dodatkowych czynności zawodowych w czasie trwania stosunku pracy łączącego go z pracodawcą.

W tym kontekście pojawia się pytanie, jak należy rozumieć termin „zatrudnienie”. Należy go interpretować szeroko, a więc nie tylko jako wykonywanie obowiązków na podstawie umowy o pracę, ale również na podstawie umów cywilnoprawnych np. o dzieło, zlecenia.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 sierpnia 2018 r.
dodano: 2018-08-09 11:08







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.