.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

JPK_VDEK wyprzedzi likwidację deklaracji VAT

Dziennik Gazeta Prawna (2018-08-09), autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR

Nowa struktura jednolitego pliku kontrolnego JPK_VDEK zastąpi obecne JPK_VAT już od 1 stycznia 2019 r. Dopiero jednak od połowy przyszłego roku mogłaby być używana zamiast deklaracji podatkowych – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Tak wynika z wypowiedzi Mariana Banasia, szefa Krajowej Administracji Skarbowej, którą można znaleźć w wystąpieniu pokontrolnym Najwyższej Izby Kontroli. Nowy JPK_VDEK zastąpić ma dzisiejszy JPK_VAT oraz deklaracje podatkowe VAT-7 i VAT-7K.

Obecnie przedsiębiorcy muszą składać jedne i drugie. Dzisiejszy JPK_VAT nie może zastąpić deklaracji, bo nie zawiera informacji potrzebnych przedsiębiorcy do rozliczenia się z urzędem skarbowym. Nie wynika z niego na przykład, jaką kwotę podatku naliczonego podatnik przenosi do odliczenia na następny miesiąc ani o jaki zwrot VAT zamierza wystąpić.

Z jednej strony więc JPK_VDEK stanie się podstawą do rozliczenia się przedsiębiorcy z urzędem, a z drugiej pozwoli spełnić obowiązek dotyczący przekazania fiskusowi ewidencji VAT. Ministerstwo Finansów wielokrotnie już zapowiadało, że planuje w 2019 r. zlikwidować wymóg składania deklaracji VAT. Już dziś bowiem dane z JPK_VAT obejmują większy zakres informacji i są bardziej szczegółowe od tych, które fiskus otrzymuje w deklaracjach. W dłuższej perspektywie więc dublowanie – przynajmniej częściowe – obowiązków i przekazywanych informacji nie ma większego sensu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 sierpnia 2018 r.
dodano: 2018-08-09 11:24Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.