.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Wyższa dopłata tylko, gdy symbol choroby jest na orzeczeniu

Dziennik Gazeta Prawna (2018-08-09), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Protokół z posiedzenia zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, w którym jako przyczynę dysfunkcji zdrowotnej wpisano schorzenie psychiczne, nie może stanowić podstawy do zwiększenia dofinansowania do wynagrodzenia takiej osoby – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Na brak możliwości zastosowania takiego rozwiązania wskazuje Biuro pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, który odpowiedział na pytania skierowane przez Ogólnopolską Bazę Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. To jego pierwsze oficjalne stanowisko związane z czerwcowym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt SK 19/17), po którym powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności nie mogą już umieszczać na dokumencie wydawanym osobie z uszczerbkiem na zdrowiu, symbolu 02-P, oznaczającego chorobę psychiczną.

W przekazanym organizacji piśmie biuro informuje, że wobec wyeliminowania podstawy prawnej do zamieszczania na orzeczeniu symbolu 02-P trwają prace zmierzające do umożliwienia pracodawcom korzystania z dodatkowego wsparcia z tytułu zatrudniania osoby z chorobą psychiczną (w Sejmie jest poselski projekt nowelizacji przepisów w tej sprawie). Jednak do czasu wejścia w życie zmian przedsiębiorcy mogą się ubiegać o dopłatę do jej wynagrodzenia, adekwatną do stopnia niepełnosprawności, ale z pominięciem dodatkowej kwoty obowiązującej, gdy pracownik ma chorobę psychiczną.

Z kolei do wliczania tych osób do stanu zatrudnienia – na potrzeby związane z posiadaniem statusu zakładu pracy chronionej lub uzyskania zwolnienia z podatku od nieruchomości – wystarczające jest posiadanie przez niepełnosprawnego pracownika zaświadczenia wydanego przez lekarza specjalistę, potwierdzającego występowanie choroby psychicznej. Natomiast brzmienie art. 22 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 511 ze zm.), który dotyczy ulg we wpłatach na PFRON, wymaga, aby pracownik miał orzeczenie z symbolem konkretnej dysfunkcji zdrowotnej.

Więcej w Dziennik Gazecie Prawnej z 9 sierpnia 2018 r. 
dodano: 2018-08-10 11:06Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.