.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Skarbówka przeprowadzi audyt w zakładach pracy chronionej

Dziennik Gazeta Prawna (2018-08-13), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Prawidłowość gospodarowania pieniędzmi gromadzonymi na zakładowym funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych będzie sprawdzana przez izby administracji skarbowej w ramach audytu – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), który ma wprowadzić modyfikację do jednego z przepisów ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 511 ze zm.). Co do zasady jest tak, że zakłady pracy chronionej, których obowiązkiem jest prowadzenie ZFRON, a także pracodawcy niemający już tego statusu, ale dalej posiadający fundusz podlegają kontroli w zakresie m.in. terminowego przekazywania pieniędzy na jego rachunek bankowy czy prawidłowego ich wydatkowania.

Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 33 ust. 6 ustawy o rehabilitacji taka kontrola jest wykonywana przez właściwego miejscowo naczelnika urzędu skarbowego, a zastosowanie do niej mają przepisy o ordynacji podatkowej. To jednak ma się zmienić. Nowa treść tego artykułu zakłada, że ocena realizacji prawidłowości przepisów dotyczących prowadzenia ZFRON będzie wykonywana przez dyrektora izby administracji skarbowej na zasadach określonych w rozdziale drugim działu V ustawy o KAS.

Ministerstwo Finansów uzasadnia zmianę tym, że środki, którymi gospodarują firmy posiadające ZFRON, mają charakter środków publicznych w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych. Świadczy o tym chociażby to, że każdy wydatek, który pracodawca pokrywa z pieniędzy funduszu, jest zakwalifikowany do pomocy publicznej de minimis. Jednocześnie w związku z tym, że nadzór nad środkami publicznymi leży w gestii organów KAS, to należy objąć nim również gospodarowanie pieniędzmi z ZFRON. Co istotne, będzie on miał formę nie kontroli, ale audytu, którego reguły określa ustawa o KAS.

Nowelizacja ustawy wejdzie w życie po upływie 14 dni od publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 13 sierpnia 2018 r.
dodano: 2018-08-13 11:05Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.