.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

PIT-11 można wysłać pracownikowi pocztą elektroniczną

Dziennik Gazeta Prawna (2018-08-21), autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR

Pracodawca może przesłać zatrudnionemu, za jego zgodą, e-maila z informacją o dochodzie i pobranych zaliczkach na podatek. Nie musi mieć potwierdzenia dostarczenia takiej wiadomości – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Spółka zatrudniającą ponad 8 tys. pracowników z uwagi na oszczędność czasu i kosztów postanowiła przesyłać im informacje PIT-11 e-mailem, za uprzednią ich zgodą. Planowała, że informacje będą przesyłane w formie pliku pdf opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym i że będzie miała potwierdzenie przesłania wiadomości. Liczyła się z tym, że nie będzie miała potwierdzenia dostarczenia e-maila do pracownika. Uważała jednak, że nie będzie to miało większego znaczenia.

Nie zgodził się z tym dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Potwierdził wprawdzie, że ustawa o PIT nie określa szczegółowo, jak należy przekazać informację PIT-11, ale – jak uznał – można to wywnioskować z lektury trzech przepisów: art. 8 ordynacji podatkowej, art. 39 ust. 1 ustawy o PIT oraz art. 80 par. 2 kodeksu karnego skarbowego.

Czytając je łącznie, należy dojść do wniosku, że aby płatnik prawidłowo przesyłał dokument drogą elektroniczną, musi spełnić cztery warunki – stwierdził organ. Po pierwsze PIT-11 musi być sporządzony według wzoru. Po drugie podatnik powinien się zgodzić się na przesłanie informacji drogą elektroniczną. Po trzecie musi być ona opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym. Po czwarte płatnik musi mieć dowód jej faktycznego przekazania i doręczenia.

Skoro spółka nie spełnia ostatniego warunku, nie wypełni obowiązków i grozi jej odpowiedzialność karna (kara grzywny do 180 stawek dziennych) – podsumował dyrektor KIS.

Interpretację tę uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (wyrok z 26 lipca 2018 r., sygn. akt I SA/Po 418/18). Zwrócił uwagę, że ze wskazanych przez dyrektora KIS przepisów nie wynika obowiązek potwierdzenia dostarczenia e-maila do pracownika. Takiego warunku nie ma też w innych aktach prawnych, m.in. w rozporządzeniu z 7 grudnia 2017 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2352). Jeśli więc spółka sporządzi informację PIT-11 według określonego wzoru i prześle ją za zgodą pracownika e-mailem, nie może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej – podsumował WSA.

Wyrok poznańskiego WSA nie jest prawomocny.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 21 sierpnia 2018 r.
dodano: 2018-08-21 11:17Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.