.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

PFRON z wyższym budżetem w 2019 r.

Dziennik Gazeta Prawna (2018-08-28), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Ponad 3,3 mld zł wyda w przyszłym roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z dysfunkcjami zdrowotnymi – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Taka kwota została zapisana w planie finansowym funduszu na 2019 r., który jest częścią projektu ustawy budżetowej. Łącznie wyda on 5,53 mld zł, co oznacza, że jego budżet będzie wyższy od tegorocznego o 500 tys. zł. Jak co roku PFRON najwięcej środków przeznaczy właśnie na wypłatę dopłat do pensji. O ile w tym roku zarezerwowanych jest na ten cel 3,15 mld zł, to w 2019 r. będzie to 3,32 mld zł.

Drugą najwyższą pozycją w budżecie funduszu są środki na tzw. przelewy redystrybucyjne. Chodzi o pieniądze przekazywane samorządom powiatowym i wojewódzkim na dofinansowanie zadań z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej, m.in. dopłaty do sprzętu, turnusów czy likwidacji barier architektonicznych oraz na pokrycie kosztów pobytu jednego uczestnika w warsztacie terapii zajęciowej oraz pracownika w zakładzie aktywności zawodowej. W tym przypadku również nastąpi wzrost wydatków. Samorządy otrzymają bowiem w przyszłym roku ponad 1,04 mld zł. W tej puli uwzględniona została podwyżka dotacji, jaką mają otrzymywać WTZ oraz ZAZ w 2019 r. na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 26 czerwca 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków PFRON samorządom wojewódzkim i powiatowym (Dz.U. poz. 1266).

Ponadto w przyszłym roku zabezpieczona została wyższa kwota, jaką rada nadzorcza funduszu będzie mogła przeznaczyć na realizację swoich programów, m.in. Absolwent, Praca-Integracja czy Stabilne zatrudnienie. Będzie to 248,56 mln zł, podczas gdy w br. jest to 118,48 mln zł. Natomiast bez zmian pozostanie wysokość środków na zadania zlecane przez PFRON organizacjom pozarządowym – będzie to 247 mln zł.

Kolejną istotną pozycję w budżecie funduszu stanowi refundacja składek na ubezpieczenia społeczne, jaka przysługuje osobom niepełnosprawnym prowadzącym działalność gospodarczą oraz rolnikom. PFRON ma wydać na tę formę wsparcia 106,92 mln zł – w porównaniu do 2018 r. będzie to więcej o 4 mln zł.

Wyższe wydatki mają być pokryte dzięki wzrostowi przychodów do PFRON. Będą one wynosić 5,4 mld zł (4,89 mld zł w br.). Najważniejszą ich częścią będą pieniądze pochodzące z wpłat od firm, które nie zatrudniają niepełnosprawnych pracowników. W 2019 r. mają oni wpłacić do funduszu 4,3 mld zł, czyli o ponad 300 mln zł więcej niż w tym roku.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 sierpnia 2018 r.
dodano: 2018-08-28 11:36Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.