Pod jakim warunkiem karty sportowe dla pracowników mogą być nieoskładkowane

Dziennik Gazeta Prawna (2018-08-30), autor: Marcin Nagórek , oprac.: GR

sie 30, 2018
Nasza spółka zatrudnia ponad 20 pracowników. Chcielibyśmy kupić dla nich karty sportowe jako formę podwyżki, której nie możemy im teraz dać. Jak uniknąć składek w takim przypadku? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – na mocy par. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z podstawy wymiaru składek wyłączone są korzyści materialne wynikające m.in. z regulaminów wynagradzania, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług.
Korzyść materialna, a więc np. karta sportowa, nie rodzi obowiązku opłacania składek, jeśli jest przyznana pracownikowi na mocy postanowień obowiązującego u pracodawcy np. regulaminu wynagradzania, a pracownik poniósł częściowo jej koszt. Pracownik powinien więc ponieść część kosztów zakupionej przez pracodawcę usługi, ponieważ jeżeli świadczenie zostanie przekazane przez pracodawcę nieodpłatnie, to wskazana kwota będzie stanowiła podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy o pracę (por. np. wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z 14 września 2016 r., sygn. akt VIII U 715/16).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 30 sierpnia 2018 r.