.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Czy przystępując do spółki cywilnej, jej były pracownik może skorzystać z ulgi na start

Dziennik Gazeta Prawna (2018-08-30), autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR

Jako spadkobierca mojej zmarłej żony wstąpiłem do spółki cywilnej prowadzącej pensjonat rodzinny. Wcześniej kilka lat pracowałem na rzecz tej spółki, ale na umowie o pracę. Czy mogę w tej sytuacji skorzystać z ulgi na start? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - ulga na start to określona w art. 18 ust. 1 i 2 prawa przedsiębiorców możliwość nieopłacania przez przedsiębiorcę składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności. Warunkiem jest to, aby przedsiębiorca podejmował działalność gospodarczą po raz pierwszy albo po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia. Nie może jej wykonywać na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej. Przedsiębiorca może zrezygnować z tego uprawnienia poprzez dokonanie zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych.

Nie ma przeszkód, aby z ulgi na start skorzystał spadkobierca w opisywanej sytuacji. Jak bowiem wskazano w piśmie ZUS z 8 sierpnia 2018 r., znak WPI/200000/43/898/2018, przystąpienie takiej osoby do spółki cywilnej, w której uprzednio była zatrudniona na umowie o pracę, nie jest tożsame ze świadczeniem usług na rzecz byłego pracodawcy. Podkreślono przy tym, że spółka cywilna jest umownym stosunkiem prawnym, przez który wspólnicy dążą do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez oznaczony sposób działania. Zaznaczono, że wspólnik spółki cywilnej nie świadczy pracy na rzecz byłego pracodawcy, lecz na swoją rzecz jako przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą. Finalnie ZUS wskazał zaś, że w takiej sytuacji osoba małżonka ‒ spadkobiercy nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez sześć miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 30 sierpnia 2018 r.
dodano: 2018-08-31 11:23







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.