.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Od października zmienią się druki wysyłane do PFRON

Dziennik Gazeta Prawna (2018-09-04), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Pracodawcy będą wysyłać informacje i deklaracje do PFRON na nowych formularzach – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Ich wprowadzenie jest związane z wchodzącą w życie za miesiąc ustawą z 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1076).

Na mocy tej nowelizacji rozszerzona zostanie grupa podmiotów, która w przypadku osiągania 2 proc. wskaźnika zatrudnienia niepełnosprawnych pracowników będzie zwolniona z wpłat na PFRON. Dołączą do niej m.in. interwencyjne ośrodki preadopcyjne, kluby dziecięce oraz publiczne i niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego. Inna ważna zmiana związana jest z przyznawaniem ulg we wpłatach na PFRON, w tym z sankcjami, jakie grożą pracodawcom za nieprawidłowości przy ich udzielaniu.

W efekcie konieczne jest zmodyfikowanie wzorów druków, które firmy mają obowiązek przekazywać do PFRON. Ich zmianę przewidują dwa projekty rozporządzeń ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Pierwszy obejmuje wzory deklaracji składanych zarządowi funduszu przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na PFRON. Drugi zaś określa druki rocznych i miesięcznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. W przypadku obu rozporządzeń formularze zostały dostosowane do zmian wynikających ze wspomnianej nowelizacji ustawy. Również część objaśnień wskazujących, jak należy wypełnić poszczególne rubryki, uzyskała nową treść.

Nowe deklaracje i informacje będą stosowane od 1 października 2018 r. Natomiast w przypadku rozliczeń za okresy sprawozdawcze za miesiące do września br. włącznie, pracodawcy powinni stosować stare druki. Jeśli jednak po 1 października trzeba będzie zrobić korektę złożonej wcześniej deklaracji lub informacji, należy już do tego wykorzystać nowe druki.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 4 września 2018 r.
dodano: 2018-09-04 11:23Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.