.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Czy sąd odrzuci spóźnione odwołanie przedsiębiorcy, jeśli domownik nie przekazał mu decyzji

Dziennik Gazeta Prawna (2018-09-13), autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR

ZUS doręczył na mój adres decyzję, lecz nie wniosłem odwołania w terminie, bo mój tata, który mieszka ze mną, zapomniał mi ją przekazać, a później list zgubił. Odpis decyzji otrzymałem na wniosek i dopiero po trzech miesiącach wniosłem odwołanie. Czy sąd zmieni niekorzystną decyzję, jeśli termin minął nie z mojej winy? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - zgodnie z art. 4779 par. 3 kodeksu postępowania cywilnego sąd odrzuci odwołanie wniesione po upływie terminu, chyba że przekroczenie terminu nie jest nadmierne i nastąpiło z przyczyn niezależnych od odwołującego się. W orzecznictwie akcentuje się z kolei, że sąd może potraktować spóźnione odwołanie tak, jakby zostało wniesione w terminie. Musi jednak uznać, że przekroczenie terminu nie jest nadmierne oraz że nastąpiło z przyczyn niezależnych od skarżącego. Stosownie do oceny tych okoliczności odwołanie odrzuca albo nadaje mu bieg.

W opisywanej sytuacji decyzja została doręczona domownikowi w trybie doręczenia zastępczego. Jak wynika z art. 39 kodeksu postępowania administracyjnego, organ administracji publicznej (np. ZUS) doręcza pisma za pokwitowaniem przez operatora pocztowego, przez swoich pracowników lub przez inne upoważnione osoby lub organy. Zgodnie z art. 42 par. 1 k.p.a. pisma doręcza się osobom fizycznym w ich mieszkaniu lub miejscu pracy. W przypadku nieobecności adresata pismo doręcza się, za pokwitowaniem, dorosłemu domownikowi, sąsiadowi lub dozorcy domu, jeżeli osoby te podjęły się oddania pisma adresatowi (art. 43 k.p.a.).

Warto przy tym wspomnieć, że w orzecznictwie sądowym wskazuje się również, że nieprzekazanie pisma przez domownika, któremu je doręczono, nie ma wpływu na skuteczność doręczenia zastępczego. Opiera się ono na domniemaniu, że osoba wskazana na potwierdzeniu odbioru pisma jako domownik adresata, która pokwitowała odbiór pisma, przyjęła je w celu oddania go adresatowi oraz że pismo to zostało mu doręczone.

Z orzecznictwa sądowego wynika ponadto, że datą doręczenia pisma jest dzień odebrania pisma przez dorosłego domownika, a nie dzień faktycznego odebrania przez adresata pisma przekazanego przez tego domownika. Okoliczność, że dorosły domownik nie doręczył w stosownym czasie przyjętego pisma do rąk adresata, nie ma wpływu na bieg terminu do wniesienia odwołania.

Powołanie się przez przedsiębiorcę w odwołaniu na nieprzekazanie mu decyzji przez dorosłego domownika nie będzie miało znaczenia dla skuteczności odwołania. Oznacza to, że szansa na podważenie decyzji ZUS przez sąd jest znikoma.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 13 września 2018 r.
dodano: 2018-09-13 11:01Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.