.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Jak na prawo do zasiłku wpłynie przyczyna niezdolności do pracy

Dziennik Gazeta Prawna (2018-09-13), autor: Joanna Śliwińska, oprac.: GR

Nasz pracownik dostarczył zwolnienie od pracy na pięć dni. Na zaświadczeniu nie ma żadnego kodu, ale wszyscy wiedzą, że to nie zwykła choroba, a prawdopodobnie skutki nadużywania alkoholu przez cały weekend. Zdarzyło się to już nie raz. Czy możemy nie wypłacać zasiłku chorobowego? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP - rzeczywiście z art. 16 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wynika, że ubezpieczonemu, którego niezdolność do pracy spowodowana została nadużyciem alkoholu, zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres pierwszych pięciu dni tej niezdolności. Te same zasady stosuje się do wynagrodzenia chorobowego, jeśli więc pracownik jest w okresie pierwszych 33 lub 14 dni niezdolności do pracy w roku, wynagrodzenie chorobowe nie będzie mu przysługiwać. Chodzi jednak tylko o pierwsze dni zwolnienia, jeśli będzie ono dłuższe, to za pozostałe dni zasiłek lub wynagrodzenie chorobowe będą należne.

Płatnik zasiłku, w tym przypadku pracodawca, ma obowiązek nie wypłacać zasiłku przez pięć dni, jeśli na zaświadczeniu znajdzie się kod literowy „C”. Jeśli tego kodu nie ma, płatnik nie ma podstaw, aby nie wypłacać zasiłku. Teoretycznie istnieje możliwość zakwestionowania braku kodu, analogicznie jak dzieje się to w przypadku braku kodu „A”. Przypomnijmy, że oznacza on, iż przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą nie przekraczała 60 dni. Oznaczenie tego kodu jest niezbędne do obliczenia, kiedy ubezpieczony wyczerpał 182-dniowy okres zasiłkowy. Zdarza się, że mimo braku kodu ZUS płatnik poweźmie wątpliwości, czy danej choroby nie należy wliczyć do tego samego okresu zasiłkowego. W takim przypadku płatnik zwraca się do ZUS o potwierdzenie, czy tak jest w rzeczywistości. ZUS czy to na wniosek, czy z urzędu może przeprowadzić postępowanie sprawdzające, które może skończyć się wydaniem decyzji odmawiającej prawa do zasiłku. W przypadku podejrzenia braku kodu „C” taka procedura byłaby dość trudna do przeprowadzenia, a udowodnienie, zapewne dopiero po kilku tygodniach, że niezdolność do pracy rzeczywiście była spowodowana nadużyciem alkoholu, byłoby w zasadzie niemożliwe.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 13 września 2018 r.
dodano: 2018-09-13 11:05Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.