.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

W jakich przypadkach dowodem w sprawie o przeliczenie emerytury mogą być zeznania świadków

Dziennik Gazeta Prawna (2018-10-04), autor: Anna Borysewicz, oprac.: GR

Zwróciłam się do ZUS o ponowne ustalenie wysokości emerytury, powołując się na pensję, jaką otrzymywałam w zakładzie pracy w latach 1985–1988. Organ rentowy jednak odmówił, twierdząc, że brak jest dokumentów poświadczających wysokość wynagrodzenia. Mam tylko takie, które wskazują na stawkę godzinową, a nie na liczbę przepracowanych wtedy godzin. Jest jednak trzech świadków, którzy mogą potwierdzić, jak długo w ciągu dnia w tamtym okresie pracowałam. Czy istnieją zatem podstawy do odwołania się od tej decyzji ZUS? – pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP - przy ustalaniu wysokości emerytury należy uwzględnić nawet nieudokumentowane okresy zatrudnienia pod warunkiem, że ubezpieczony zgłosi świadków, którzy złożą miarodajne zeznania na okoliczność świadczenia przez niego pracy w pominiętym czasie. Tak uznał Sąd Okręgowy w Siedlcach w wyroku z 12 lipca 2018 r., sygn. akt IV U 1005/16. Zdaniem sądu możliwe jest dopuszczenie i przeprowadzenie wszelkich dowodów, w tym zeznań świadków i przesłuchania ubezpieczonego.

Czytelniczka powinna zatem odwołać się od niekorzystnej dla siebie decyzji ZUS i już albo w odwołaniu, albo w toku postępowania przed właściwym sądem zgłosić wniosek o przesłuchanie w charakterze świadków trzech osób, o których jest mowa w pytaniu, na okoliczność świadczenia przez nią pracy w latach 1985–1988. Powinna ponadto osobiście stawić się na rozprawie, ponieważ sąd przesłucha ją w charakterze strony. Jeśli jej relacja i zeznania świadków będą ze sobą zbieżne, wówczas z dużym prawdopodobieństwem można uznać, że sąd zmieni zaskarżoną decyzję ZUS.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 4 października 2018 r.
dodano: 2018-10-04 10:53Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.