.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Odpis na fundusz socjalny nieco odmrożony

Dziennik Gazeta Prawna (2018-10-04), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

O 43 zł wzrośnie w 2019 r. kwota odprowadzana za jednego pracownika na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Co do zasady odpis podstawowy na fundusz za każdego zatrudnionego powinien w danym roku stanowić 37,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim (lub z jego drugiego półrocza, jeśli było ono wyższe). Tym samym kwota odprowadzana na fundusz w 2019 r. powinna być obliczana z uwzględnieniem średniej pensji z br. Problem w tym, że zaczynając od 2012 r., ta zasada nie jest przestrzegana i podobnie będzie również w przyszłym roku. Wskazuje na to przedstawiony przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2019 r.

Jednym z jego elementów jest nowelizacja ustawy z 4 marca 1994 r. o ZFŚS (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1316 ze zm.), która zostanie zmieniona w taki sposób, że podstawą naliczania odpisu w 2019 r. będzie przeciętne wynagrodzenie z drugiej połowy 2013 r. W tym roku pod uwagę brana jest średnia płaca z drugiej połowy 2012 r. W efekcie dojdzie więc tylko do częściowego odmrożenia kwoty wpłacanej na ZFŚS, bo w tym roku trafia na niego 1185,66 zł za jednego pracownika, natomiast w 2019 r. będzie to 1229,30 zł, co oznacza wzrost o 43,64 zł.

Jednak związki zawodowe propozycję rządu oceniają negatywnie.

Związkowców nie przekonują też argumenty prezentowane przez resort finansów, że przepisy ustawy o ZFŚS dają pracodawcom możliwość określenia wysokości odpisu na fundusz na poziomie wyższym niż ustawowy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 4 października 2018 r.
dodano: 2018-10-04 10:56Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.