.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Hazard nielegalny, ale bez VAT

Dziennik Gazeta Prawna (2018-10-10), autor: Patrycja Dudek, oprac.: GR

Przedsiębiorcy, którzy urządzali gry na automatach bez zezwolenia, nie muszą płacić 23-proc. podatku od towarów i usług – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Mężczyzna nielegalnie udostępniał automaty do gier o niskich wygranych. W związku z tym nie rozliczał się z podatku od gier.

Gdy celnicy go na tym przyłapali, nałożono na niego obowiązek zapłaty zaległego VAT. Urząd wyjaśnił, że zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 15 ustawy o VAT dotyczy tylko tych, którzy postarali się o koncesję, a nie tych, którzy urządzają gry nielegalnie.

Przedsiębiorca przekonywał, że przysługuje mu zwolnienie. Powoływał się na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, w tym na wyroki o sygn. akt C-453/02 i C-462/02. TSUE orzekł w nich, że działalność prowadzona bez zezwolenia powinna być traktowana na gruncie VAT tak samo jak legalna, ze względu na podobieństwo. W przeciwnym razie doszłoby do naruszenia zasad konkurencji.

Mężczyzna wygrał w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie (wyrok z 9 października 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 33/18). Sędzia Artur Kuś wyjaśnił, że VAT nie może być traktowany jako sankcja do penalizowania niepożądanych zachowań, bo od tego są kary administracyjne i sankcje karnoskarbowe. Podkreślił, że zasada neutralności podatkowej nie zezwala na to, by ta sama gra hazardowa traktowana była odmiennie w zależności od tego, czy organizowana jest w sposób legalny czy nielegalny.

Zwrócił uwagę, że tak samo orzekł Naczelny Sąd Administracyjny z 28 czerwca 2016 r., sygn. akt I FSK 180/15 (ze zdaniem odrębnym).

Wyrok WSA jest nieprawomocny.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 10 października 2018 r.
dodano: 2018-10-10 11:19Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.