.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

E-papieros nie daje przywilejów

Dziennik Gazeta Prawna (2018-10-11), autor: Maciej Ambroziewicz, oprac.: GR

Pracodawca wyznaczył jedną palarnię dla pracowników palących papierosy tradycyjne i elektroniczne. Czy jego działanie jest zgodne z prawem? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - w pomieszczeniach zakładów pracy zabronione jest palenie nie tylko wyrobów tytoniowych, lecz także papierosów elektronicznych. Właściciel lub zarządzający danym obiektem może jednak wyznaczyć palarnię, a więc pomieszczenie wyodrębnione konstrukcyjnie od innych pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych, odpowiednio oznaczone, które będzie służyć wyłącznie do palenia wyrobów tytoniowych lub papierosów elektronicznych. Musi ono być zaopatrzone w wywiewną wentylację mechaniczną lub system filtracyjny w taki sposób, aby dym tytoniowy, para z papierosów elektronicznych lub substancje uwalniane za pomocą nowatorskiego wyrobu tytoniowego nie przenikały do innych pomieszczeń. Takiej możliwości nie ma jednak m.in. w obiektach, w których są udzielane świadczenia zdrowotne czy w jednostkach organizacyjnych systemu oświaty (szkoły, przedszkola), na terenie takich placówek palenie tytoniu jest bowiem bezwzględnie zakazane.

Przepisy nie przewidują obowiązku rozdzielenia palarni dla osób palących tradycyjne wyroby tytoniowe, nowatorskie wyroby tytoniowe i papierosy elektroniczne. Dopuszczalne jest więc urządzenie jednej palarni.

Nie ma też przeciwwskazań, aby podmiot faktycznie władający danym terenem (właściciel, użytkownik lub zarządca) wprowadził na nim całkowity zakaz palenia nie tylko wyrobów tytoniowych, lecz także np. papierosów elektronicznych. Żaden przepis mu tego nie zabrania. Co ważne, zakaz ten może dotyczyć zarówno obiektów budowlanych, przestrzeni otwartej, jak i pojazdów, które znajdują się na danym terenie. Podmiot, który go wprowadza, powinien jednak umieścić w widocznym miejscu (miejscach) stosowną informację słowną i graficzną.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 października 2018 r.
dodano: 2018-10-11 10:55Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.