.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Konserwacja bez odwróconego VAT

Dziennik Gazeta Prawna (2018-10-11), autor: Patrycja Dudek, oprac.: GR

Właściciel budynku ma prawo odliczać VAT od usług konserwatorskich, nawet jeśli ich koszty przerzuca na najemców – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Wniosek o interpretację złożyła spółka będąca właścicielem kompleksu budynków biurowych, usługowych i mieszkalnych, w których wynajmowała lokale. Podkreśliła, że musi zapewniać odpowiedni standard i funkcjonalność lokali.

Ustaliła z najemcami, że będą płacić jej czynsz najmu (obliczany według stawki za metr kwadratowy wynajmowanej powierzchni) oraz opłatę eksploatacyjną (w ramach, której kalkulowane były prace konserwatorskie i inne wydatki). W trakcie roku opłata ta była wyliczana w oparciu o prognozę. Po jego zakończeniu spółka rozliczała się z najemcami na podstawie rzeczywistych wydatków.

Była przekonana, że usługi konserwatorskie nie są objęte odwrotnym obciążeniem i w związku z tym wolno jej odliczać podatek naliczony. Na potwierdzenie przywołała interpretację z 12 czerwca 2017 r. (nr 0114-KDIP1-2.4012.60.2017.1.KT) w sprawie spółki, która wynajmowała powierzchnię użytkową w centrum handlowym. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził w niej, że zlecane przez spółkę remonty, naprawy i konserwacje, którymi obciążała ona nabywców w ramach czynszu dodatkowego, powinny być rozliczane na zasadach ogólnych.

Tym razem jednak interpretacja dyrektora KIS była niekorzystna. Stwierdził on, że zlecającym prace konserwacyjne jest najemca, wykonawcą – spółka, a podwykonawcą – usługodawca, który je przeprowadza. W związku z tym prace te powinny być objęte odwrotnym obciążeniem – odpowiedział.

Spółka nie zgadzała się z taką interpretacją. Tłumaczyła, że to ona jest inwestorem, a wykonawcą – usługodawca. Odwrotne obciążenie nie wchodzi więc w grę.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (wyroki z 28 września 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 3931/17 oraz III SA/Wa 4095/17) przyznał jej rację. Powołał się na uzasadnienie innego składu orzekającego z 9 maja 2018 r. (sygn. akt III SA/Wa 2769/17). Sąd zajmował się wtedy podobną sprawą. Chodziło o właściciela nieruchomości, który przed rozpoczęciem wynajmu lub w trakcie przeprowadzał prace aranżacyjne. Nie wykonywał ich sam, tylko zlecał je fachowcom. Poniesione koszty uwzględniał w kwocie czynszu.

W tej sprawie dyrektor KIS również uznał, że wykonawcy usług aranżacyjnych są podwykonawcami. Wskutek tego podatnikiem z tytułu świadczenia tych usług stał się właściciel nieruchomości. Zaprzeczył temu warszawski WSA. Stwierdził, że wszelkie ulepszenia nieruchomości oddanych w najem są wykonywane na rzecz ich właścicieli, a nie na rzecz najemców. Wyjaśnił, że ze względu na trwały charakter tego typu prac głównym korzystającym jest właściciel lokalu, a nie ten, kto przez pewien czas go użytkuje. I to nawet gdy są one wykonywane zgodnie z oczekiwaniami najemcy. Zarówno tamten wyrok, jak i najnowsze są nieprawomocne.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 października 2018 r.
dodano: 2018-10-11 11:01Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.